Da li je teže preboleti raskid ili skinuti se sa droge?
Po prvi put u istoriji, naučnici imaju otkrića o tome kako se ponaša "mozak na ljubavi"
Oni koji neutešno pate zbog propale ljubavi, možda imaju biološki razlog za to. Novo istraživanje mozga sugeriše da je savladavanje ljubavnog bola slično borbi sa zavisnošću. Ovo istraživanje je jedno od prvih koje istražuje mozak osoba koje su nedavno raskinule i imaju problema kako da se s tim pomire.
Ako ti dečko kaže neku od ovih 5 fraza, 100 posto te laže
Naučnici su utvrdili da muškarci i žene slomljenog srca (ako gledaju fotografije bivših partnera) u mozgu aktiviraju regije povezane sa nagradom, zavisnošću, kontrolom osećanja, osećajem vezanosti i fizičkim bolom i tugom. Rezultati možda objašnjavaju zašto je nekim ljudima teško da prebole prekid i zašto se, u nekim slučajevima, ljudi ponašaju ekstremno, uhode partnere, ubijaju ih, čine samoubistva.
Zaobiđi ga, njega ne možeš da smuvaš! 3 znaka da mu se ni malo ne sviđaš
- Romantična ljubav je zavisnost. - kaže autorka studije Helen E. Fišer, biološki antropolog sa univerziteta "Rutgers".
- To je snažna, divna zavisnost kada sve ide dobro, ali prestrašna zavisnost kada stvari krenu loše. Delovi mozga odgovorni za romantičnu ljubav nastali su pre više miliona godina da bi se naši preci mogli fokusirati na to da budu samo sa jednom osobom u isto vreme i da tako započnu počnu proces razmnožavanja. - kaže Fišer.
- Kad je vaša ljubav odbijena, izgubili ste najveću nagradu u životu, a to je partner za stvaranje potomstva. Kad nas ostavi osoba koju još volimo, sistem mozga se aktivira tako što pokušava da nam pomogne da vratimo voljenu osobu pa se na nju fokusiramo, čeznemo za njom i pokušavamo da je opet pridobijemo. - naglašava Fišer.
Svi učesnici studije su bili u vazama (prosečno dve godine), a na početku istraživanja su prošla dva meseca od raskida. Na "Passionate Love Scale" meren je intenzitet njihovih osećanja. Pokazalo se da je gledanje fotografija bivše ljubavi stimulisalo regiju mozga koja je uključena u motivaciju i nagradu. Prethodne studije su pokazale da je to regija aktivna kod ludo zaljubljenih ljudi.
Ima smisla, ako ste srećno ili nesrećno zaljubljeni, još ste zaljubljeni. Studija pokazuje da se aktiviraju i druge dve regije mozga koje su povezane sa intenzivnom zavisnošću od kokaina i cigareta i da je zabeležena pojačana aktivnost u regijama mozga odgovornim za fizički bol i tugu. Naučnici su došli i do nekih dobrih vesti u vezi sa onima koji su odbačeni, čini se da vreme leči bol. Što je više vremena prošlo od raskida, bilo je sve manje aktivnosti u regiji mozga povezanoj sa vezanošću.
- Regije mozga uključene u regulaciju emocija, donošenje odluka i vrednovanje su se aktivirale kada su učesnici videli osobu koja ih je odbila. Ovo sugeriše da su ostavljeni učili iz prošlih romantičnih iskustava, vrednujući gubitak i dobitak i tako pronalazili načine kako da se nose sa situacijom. - kaže Fišerova.
Ono što je studija još utvrdila kaže da razgovor o proživljenom iskustvu, umesto tugovanju u tišini, pomaže i ima terapeutski učinak.
- Za mozak je zdravo da o tom iskustvu pričatte, umesto da se izgubitite u očaju i povlačite u sebe. O situaciji treba razmišljati aktivnije i raditi na tome kako se sa njom nositi. - savetuje Fišerova.
Zaključak je jednostavan, ljubav na organizam deluje poput droge, pa je podjednako teško "skinuti se sa ljubavi" kao i skinuti se sa droge.
VIDEO: Da li prdež može da produži život
(Telegraf.rs / livescience.com)