Ovo je prava istina o tome da li zaista treba cediti bubuljice
Većina ljudi kako ugleda ili oseti ispupčenje na koži želi da ga se reši, ali...
Bubuljica je inficirana, zapušena pora, koja se najčešće pojavljuje na licu. Infekcija izaziva stvaranje gnoja, a mesto na kojem se pojavi bubuljica može biti i bolno osim što ne izgleda lepo. Koža je puna pora koje su povezane sa lojnom žlezdom, koja proizvodi vrstu ulja zvanu loj, piše Fox News.
Loj se neprekidno oslobađa i izlazi na površinu zajedno sa mrtvim ćelijama kože. Ali ponekad, kada se proizvede previše loja, pora se zapuši i stvara se neka vrsta čepa u koji može da zaluta bakterija.
Ponekad infekcija može da utiče na to da se stvori još više gnoja, zbog čega ćelije pucaju i nastaje još veća bubuljica.
Ono što treba da znate je da nijedna bubuljica nije sama po sebi puna krvi. Krv se u bubuljici pojavljuje kao reakcija kože na pritisak prilikom ceđenja. Ako tokom ceđenja izađe krv iz bubuljice, znači da ste istisnuli sve i da treba da ostavite da se to sad samo zaceli.
Ipak, morate da znate da je loše da cedite bubuljice, jer će bakterija koja dođe u dodir sa otvorenom bubuljicom samo pogoršati infekciju.
Umesto da istiskate bubuljice, umijte se dva puta dnevno vodom pomešanom sa blagim sapunom, utrljavajući sapun prstima na lice. Za kožu su najbolji proizvodi sa benzoil peroksidom i salicilnom kiselinom.
Ako ste već iscedili bubuljicu, pratite sledeće korake: isperite mesto na kom se nalazi i pritisnite ga toplim platnom, namažite kremu i održavajte vlažnost mesta. Nakon svega prekrijte bubuljicu i ne dirajte je više.
V. T.