Najezda stenica u Evropi izaziva paniku: Kako izgledaju ove bube i šta da radite ako ih donesete u kuću

Vreme čitanja: oko 3 min.

Sve više slučajeva se pojavilo u Evropi

Foto: Shutterstock/New Africa

Početkom godine u Parizu je jedna gospođa imala nemili događaj sa stenicama koje su joj prouzrokovale veliki svrab na telu posle boravka u hotelu. Ipak, nije samo prestonica svetlosti mesto koje muči muku sa njima - i Velika Britanija ima problem, a stigle su i u naš region.

Kako ove bube izgledaju?

Odrasle stenice su obično veličine semena jabuke (od pet do sedam milimetara). Duge su i smeđe, sa ravnim telom ovalnog oblika ako se nedavno nisu hranile. Ako su "pune", onda su poput balona, crvenkasto-braon boje i nešto duže.

Kada je reč o mladim stenicama, one su, naravno, manje, providne ili belo-žute boje. Ukoliko nisu skoro jele, onda su gotove nevidljive golim okom.

Da li su "zarazne"?

Ono što je važno i što lekari tvrde jeste da ne prenose nikakve bolesti poput komaraca (malarija) i krpelja (Lajmska bolest). Međutim, svrab od ugriza stenice može izazvati gubitak sna i sekundarne infekcije kože ako se često i jako češete, a neki ljudi mogu imati ozbiljnu alergijsku reakciju, piše "CNN", pozivajući se na "Centers for Disease Control and Prevention".

Šta je dovelo do njihovog rekordnog povećanja?

Majkl Poter, profesor emeritus na Odseku za entomologiju na Univerzitetu u Kentakiju, izneo je svoje mišljenje.

- Teško je predvideti ovakve situacije, ali usled nedostatka osoblja i rekordnog povećanja putovanja u ugostiteljskoj industriji moguć je njihov povećan broj. Iako se infestacije stenica mogu desiti bilo gde, hoteli i drugi smeštaju su glavno mesto širenja. To se može sprečiti vršenjem redovnih inspekcija soba kao i edukovanjem spremačica - rekao je Poter.

Foto: Shutterstock/yurakrasil

Saveti za preventivni pregled hotelskih soba

Poter predlaže da, pre nego što se raspakujete, bar površno proverite krevet. Povucite čaršave i ćebad sa dušeka i pogledajte oko šavova dušeka, posebno u predelu glave, u potrazi za stenicama ili njihovim znacima.

Proverite i šavove dušeka. Ova površna provera neće otkriti svako mesto na kome bi stenica mogla da se sakrije, ali vam daje najbolju priliku da uočite problem uz najmanji napor, smatra Poter.

Foto: Shutterstock/Pavel Krasensky

Kako stenice možete doneti u svoj dom?

- Jako važna stvar jeste da ne stavljate kofer na pod u ugao sobe jer je to najbolji način da ih dovedete kući. Umesto toga, pronađite mu mesto na nekoj uzvišenoj površini poput komode ili police za prtljag. Ukoliko čak imate krevet viška u sobi, onda najbolje tu da ga stavite - jasan je Poter.

Šta ako ih vidite?

Poter kaže da, ako ih primetite u koferu, sve stvari treba da izvadite i da ih stavite u kese za đubre.

Operite ih i obavezno osušite na toplom vazduhu jer - interesantno, toplota iz mašine za sušenje veša ih ubija.

Što se tiče kofera, parkirajte se na otvorenom i otvorite kofer i toplota će ubiti stenice u roku od sat vremena. Ukoliko nije toliko toplo, onda je najbolje da kofer bacite.

Gde se još mogu pojaviti?

Profesor emeritus je rekao da "leglo" stenica mogu biti i škole, biblioteke, studentski domovi, bolnice, poslovne zgrade, bioskopi, vozoci, taksi vozila, autobusi. Naravno, ne treba postati paranoičan zbog toga, jer jednostavno treba živeti normalnim životom.

Klinika Klivlend izlaže tipičan plan lečenja:

  • Nežno operite mesta ugriza sapunom i vodom
  • Koristite kremu ili losion protiv svraba (potražite hidrokortizon 1%)
  • Mažite se jednom ili dva puta dnevno dok svrab ne nestane

(Telegraf.rs)