Da li se maslinovo ulje kvari? Evo šta biste morali da znate

Vreme čitanja: oko 3 min.

Ova osnovna namirnica iz ostave ne traje večno

Foto: Pixabay.com

Što se tiče masnoća koje se koriste pri kuvanju, maslinovo ulje je nezamenjivo i najzdraviji izbor.

Ne samo da je cenjeno zbog svog fantastičnog ukusa, već je i izuzetno svestrano, zgodno za slana i slatka jela. Takođe je prepuno zdravstvenih prednosti, posebno kada posegnete za ekstra devičanskom sortom. Ali, da li se maslinovo ulje kvari?

Maslinovo ulje kao i bilo koje drugo ulje nije besmrtno, kao i svaki drugi proizvod. Svetlost, toplota i kiseonik vremenom razgrađuju ulje, zbog čega vremenom postaje užeglo. To, naravno, utiče i na ukus i na ishranu, tako da, ukoliko ne želite da uništite savršeno dobar tanjir testenine ili da umanjite sve te moćne fitonutrijente, vodite računa o maslinovom ulju i bacite ga ako nije dobro.

Kako znati da li vam se maslinovo ulje pokvarilo

Prema pisanju "Real Simple", baš kao što biste mogli da pomirišete mleko da li se ukiselilo, vaš nos je vaš najbolji prijatelj i kada je procena maslinovog ulja u pitanju. Pomirišite da li vam miriše sveže, a ako još niste sigurni, uzmite gutljaj.

Ako ulje ima ukus ili miriše na ustajale orašaste plodove, voštane bojice, stari ruž za usne i ostavlja osećaj masnoće i voska u ustima - verovatno je užeglo. Ako vas ne podseća na nešto sveže i ukusno, verovatno se pokvarilo.

Možete li koristiti maslinovo ulje sa isteklim rokom trajanja?

Male količine maslinovog ulja kojem je istekao rok trajanja neće da vam naškodi, ali neka istraživanja sugerišu da bi užeglo ulje u redovnoj rotaciji moglo da izazove zdravstvene posledice kod onog ko ga koristi duže vreme.

Kada ulje oksidira i užegne, zdrave masti u ekstra devičanskom maslinovom ulju se razgrađuju i počinju da se formiraju slobodni radikali. A slobodni radikali su zapravo suprotni od antioksidanata i mogu da izazovu štetu u vašem telu.

Foto: shutterstock.com

Kako sprečiti da se maslinovo ulje pokvari

Sprečavanje da se ulje pokvari počinje još u supermarketu. Kupovina na veliko može da izgleda kao ekonomičniji izbor, ali ne ako na kraju morate da bacite višak. Stručnjaci  preporučuju kupovinu flaše koja će da traje četiri do šest nedelja.

Takođe, mudro je preskočiti ulja koja su upakovana u prozirne posude, jer svetlost nije vaš prijatelj kada je u pitanju dugovečnost. Umesto toga, odlučite se za boce maslinovog ulja koje su napravljene od tamnog stakla, koje će zaštititi ulje od sunčeve svetlosti i produžiti mu rok trajanja. Kada ga donesete kući, čuvajte ga na hladnom, tamnom mestu, udaljenom od šporeta.

Da li maslinovo ulje da držite na hladnom mestu?

Čuvanje maslinovog ulja u ostavi trebalo bi da posluži u većini slučajeva, ali ako jednostavno nemate dovoljno hladno mesto, frižider je uvek dobra opcija. Samo znajte da se maslinovo ulje učvršćuje dok se hladi.

Izvucite ulje iz frižidera oko pola sata pre nego što planirate da ga upotrebite. Alternativno, možete dozirati manju količinu koju ćete držati na sobnoj temperaturi, a ostatak smestiti u frižideru.

Šta da radite sa maslinovim uljem kojem je istekao rok trajanja?

Ono što je najvažnije je da užeglo maslinovo ulje (ili bilo koje drugo ulje za kuvanje) ne bacate u odvod, jer će da vam začepi cevi. Umesto da ga se potpuno otarasite, razmislite o tome da ga upotrebite za nešto drugo, kao što je na primer čišćenje. Idealno je za kondicioniranje kože, poliranje drveta ili vraćanje sjaja vašem nerđajućem čeliku.

(Telegraf.rs)