Ruža stablašica je kraljica dvorišta: Ako je ovako negujete, cvetaće do prvih mrazeva
Idealne su za kombinovanje sa drugim cvećem, predivno mirišu i uz to su okićene raskošnim laticama do kasne jeseni
S prvim prolećnim danima mnogi su započeli uređivanje dvorišta, pripremajući zemljište za sadnju cveća.
Kako nisu preterano zahtevne za održavanje, a cvetaju više puta u toku godine, ruže su čest izbor i za početnike u baštovanstvu.
Pored uobičajenih sorti poput engleskih ruža, sve su popularnije i ruže stablašice koje se mogu gajiti i u saksijama, ali i u baštenskoj zemlji. Osim što ne iziskuju preteranu negu, ruže stablašice su idealne za kombinovanje sa drugim cvećem, predivno mirišu i uz to su okićene raskošnim laticama do kasne jeseni.
Priprema zemljišta
Ruže stablašice vole malo rastresitije zemljište. Ukoliko je zemlja u vašoj bašti peskovita ili ima previše gline, obavezno dodajte kompost ili humus, prekopajte podlogu i tek onda prionite na sadnju.
Sadnja
Iskopajte rupu dimenzija 40x40x40 centimetara. Biljku spustite u zemlju, raširite koren, postavite ukrasni štap tik uz stablo i zatrpajte ružu zemljom do dve trećine rupe za sadnju. Potom počnite da zalivate ružu, tako da voda stigne do korena.
Ostatkom zemlje nagrnite ružu, pa kopčama ili kanapom privežite stablo za štap barem na dva mesta - ispod cvetnog grma i na sredini stabla. Iznova zalijte ružu vodom.
Nega
Za zdravlje ruža i što raskošnije cvetove neophodno je koristiti specijalno đubrivo, počev od polovine aprila i njime tretirati ruže svakih 15 dana. Zalivanje bi trebalo obavljati barem jednom u sedam dana, i to većom količinom vode.
Orezivanje je neophodno svaki put kad se pojave divlji izbojci i precvetali cvetovi. Divlje izbojke koji rastu iz korena trebalo bi iščupati ili ih odrezati.
Da bi novi cvetovi bili bujniji i krupniji, stare cvetove obavezno odrežite uz tri-četiri lista.
(Telegraf.rs)