3 zahtevne sobne biljke za koje se vredi pomučiti: Njihova raskoš ostavlja bez daha
Neke biljke je teže održavati, jer potiču iz tropskih kišnih šuma
Svima se dogodilo barem jednom da biljka, koju sa mnogo pažnje gaje i neguju, ipak uvene. Čak i teoretski neuništive sobne biljke, kao što su zamija ili dracena, mogu da propadnu ako se pogrešno gaje ili potpuno zanemaruju.
Sa druge strane ima onih za koje unapred znate da će biti pravi izazov za negu, ako se odvažite da ih unesete u svoj dom ili radni prostor. Neke biljke je teže održavati jer potiču iz tropskih kišnih šuma, pa imaju tendenciju da se bore sa sušnijim uslovima, koji se nalaze u većini domova, posebno u toku grejne sezone.
Ovo su samo neke od njih:
1. Orhideje
Imati orhideju koja će uspešno cvetati, zahteva malo strpljenja i nekoliko trikova. Posle cvetanja, orhidejama je potrebno vremena da se regenerišu pre nego što ponovo procvetaju.
One će odbaciti stare cvetove kako bi svu energiju mogle da daju novim.
Ako im nega nije odgovarajuća, obično će procvetati tek dva ili tri puta godišnje, a cvetovi će biti znatno manji. Za vreme regeneracije listovi neće izgledati baš raskošno. Trebalo bi da znate, da ako primetite smežuranost na lišću ili korenju, verovatno je ne zalivate dovoljno.
Da biste rešili ovaj probem pročitajte detaljeno uputstvo za negu ovog cveta.
2. Kroton
Debeli, sjajni, šareni listovi su ono što ovu biljku čini veoma privlačnom. Međutim, ova tropska lepotica može biti veoma zahtevna za negu. Za početak, ne voli da joj se naglo promeni mesto. Ako primetite da su neki listovi potpuno požuteli pošto je biljka pozicionirana na neko drugo mesto, sačekajte par nedelja.
Ukoliko lišće počne da opada, to je najverovatnije zbog premalo vode. Ako na vrhu zemlje primetiti beličaste čestice sa malo kore, to je znak da je vreme da presadite bijku. Mrlje sa korom su nakupljanje soli od zalivanja i đubrenja.
Presađivanje biljka u svežu mešavinu zemlje trebalo bi da reši problem.
3. Anturijum
Ova biljka zahteva mnogo svetlosti, toplote, a posebno vlage. Temperatura prostorije u kojoj držite anturijum ne sme biti manja od 15 stepeni.
Anturijumu redovno brišite lišće od prašine vlažnom krpom i nikada nemojte koristiti ništa drugo za njihov sjaj.
Osim toga, zbog vlage je poželjno da je s vremena na vreme ispraskate vodom.
(Telegraf.rs)