5 saveta za negu hortenzija: Ako ih ovako zaštitite, u proleće će opet biti bujne
Ako svojim biljkama pružite dodatnu negu tokom hladnih meseci, pomoći ćete im da opstanu, pa će, čim krene lepše vreme, ove cvetne lepotice iznova bljesnuti u punom sjaju
Hortenzije u punom cvatu su definitivno prizor koji oduzima dah. Zanimljivost u vezi sa ovim cvetom, osim što je zanosan, jeste da neke vrste hortenzija proizvode cvetne pupoljke u toku vegetacije, a pre cvetanja. Mladi, nežni pupoljci se formiraju u kasno leto i tada moraju da izdrže hladno vreme.
Ukoliko hladni vetrovi, temperature ispod nule, periodi smrzavanja i odmrzavanja oštete te pupoljke, teško da će vas cvetovi hortenzija dočekati sledećeg proleća ili leta. Ali ako svojim biljkama pružite dodatnu negu tokom jesenjih i zimskih meseci, pomoći ćete im da opstanu.
Ovo su koraci koje bi trebalo da preduzmete i svoje hortenzije pripremite za zimu, a u proleće ponovo uživate u ovom raskošnom cvetu.
1. Upoznajte tip hortenzija
Prvi korak u planiranju zimske nege je to da znate kakvu hortenziju gajite. Ako ne cveta u proleće, već isključivo u kasno leto, verovatno je to glatka hortenzija koja cvetne pupoljke razvija u proleće.
One koje cvetaju u proleće i vrlo rano leto su verovatno hortenzije sa velikim listovima. One cvetaju iz populjaka koji su nastali prethodnog leta ili jeseni.
Ukoliko su u vašoj sredini hladni i suvi zimski vetrovi, dobro bi bilo da dodate zimsku zaštitu oko žbunova koji cvetaju u proleće i leto.
2. Zaštitite prolećne i hortenzije koje cvetaju u rano leto
Najjednostavnija metoda zaštite cvetnih pupoljaka u toku zime jeste posipanje ustinjenog lišća ili kore drveta oko baze bijke. Malč pospite u kasnu jesen pošto tlo smrzne, a biljku otkrijte u proleće kada temperature počnu da rastu iznad nule.
3. Dobro zalijte biljku
Hortenzije, kao i sva stabla, grmlje i trajnice, najbolje preizme kada su dobro hidrirane. Zalijte ih dobro nekoliko puta u toku jeseni, jer zimski vetrovi mogu brzo da isuše hortenzije.
Velika količina vode pomoći će stabljikama da izdrže nalet hladnih vetrova i smrzavanja.
4. Preskočite orezivanje
Ako biljke orežete u jesen ili zimu, sa hortenzija koje imaju velike listove uklonite osušene cvetove.
Orezivanje treba ostaviti za proleće ili leto, pošto biljke procvetaju.
5. Hortenzije u saksijama unesite u garažu ili podrum
Hortenzije u saksijama najlakše će prezimiti u garaži ili podrumu gde su temperature niske, ali ipak ne padaju ispod nule.
Biljke će biti u stanju mirovanja, ali ćete i dalje morati povremeno da ih zalivate, otprilike jednom mesečno, kako bi koren ostao vlažan do proleća.
(Telegraf.rs)