Instagram luduje za čarobnom glicinijom: Predivna puzavica, koja štiti od neželjenih pogleda
Može rasti na suncu, ali i u polusenci i na bilo kom tipu tla
Vreme je cvetanja čarobne i zavodljive glicinije. Radi se o puzavici koja je vrlo snažna, otporna i izdržljiva biljka kada su u pitanju temperature. Može rasti na suncu, ali i u polusenci i na bilo kom tipu tla.
Glicinija je rod koji obuhvata desetak vrsta poludrvenastih puzavica čije se grane savijaju oko potpornih stubića.
Raste vrlo brzo - čak i do 20 metara visine ili deset metara širine. Najpoznatija glicinija nalazi se u Siera Madre u Kaliforniji: zauzima oko 0,40 ha, a teži oko 250 tona.
Cveta u proleće kada se prvo pojave cvetovi pa tek nakon toga listovi. Takođe svoje cvetove može pokazati još dva puta godišnje, sredinom leta i krajem jeseni. Izrazito je fotogenična i omamljuje mirisom.
Plod glicinije je spljošten, braon boje, baršunast, mahuna poput pasulja, dužine 5-10 cm, sa debelim semenima oko 1 cm u prečniku koja su raspoređena ravnomerno unutar mahune; mahune sazrevaju u leto i pucaju kako bi se otvorile i oslobodile seme; prazne mahune često traju do zime. Međutim, proizvodnja semena je često niska.
Glicinija se smatra invazivnom vrstom biljke puzavice, pogotovo ako se dozvoli da raste i penje se uz neku postojeću biljku jer ima sposobnost da uguši domaćina. Gajenje glicinije zahteva dosta uloženog truda, najviše u smislu oblikovanja, tj. orezivanja biljke.
Najbolje napreduje na punom suncu, kao i uz potporu koja mora biti veoma snažna, jer glicinija vremenom jača svoje grane koje mogu polomiti čak i drvene stubove, pa i izvitoperiti metalnu armaturu ili ugušiti odraslo drveće. Glicinija je otporna na niske zimske temperature, ali je tokom prve dve godine potrebno zaštiti. Ne voli zimske ni letnje vetrove, a ne smetaju joj ni visoke letnje temperature.
Ovaj cvet je veoma popularan na Instagramu, a pod tagom #wisteria, kako mu je naziv na engleskom jeziku, mogu se naći predivne fotografije, gde je upravo ova biljka u fokusu.
(Telegraf.rs)