Lepotica nežnih cvetova, koja čisti vazduh i obožava vlagu: Trikovi za jednostavnu negu gardenije
Prelepih cvetova, očaravajućeg mirisa i jedinstvenosti, omiljen je izazov za uzgajivače
Gardenija je predivni cvet koji nije teško uzgajati. Ova izuzetno cenjena ukrasna biljka potiče iz Južne Afrike i Južne Azije, a vrsta koja se najčešće uzgaja u kućama je Gardenia jasminoides.
Gardenije vole puno vlage i mnogo svetlosti. Ipak, treba ih zaštiti od direktnih sunčevih zraka. Idealna temperatura za uzgoj ovog cveta je od 16 do 24 stepena pa se kod nas najčešće uzgaja kao sobna biljka.
Krajem proleća i početkom leta pojavljuju se prvi pupoljci i tada je idealna temperatura za razvoj cvetova. Ako se temperatura naglo menja, može doći do opadanja cvetova.Vreme koje nas je zadesilo, sa puno kiše jako pogoduje razvoju ove biljke jer ona obožava vlagu.
Gardeniju zalivajte redovno i to mlakom vodom. Leti malo pojačajte zalivanje ali svaki put pre ponovnog dolivanja vode sačekajte da se površinski sloj zemlje osuši. Povremeno prskajte listove, ali dobro pazite na njene delikatne cvetove koji bi od kapljica vode mogli da promene boju.
Gardenija preferira kiselo zemljište (5-6 pH), što je slično supstratu za rododendron (dostupno u baštenskim centrima). Prihrana bi trebalo da bude dva puta nedlejno azotnim đubrivom. Preko zime, gardeniju treba prihranjivati s univerzalnim đubrivom svakih pet do šest nedelja.
Prelepih cvetova, očaravajućeg mirisa i jedinstvenosti, omiljen je izazov za uzgajivače. Zahtevna je za uzgoj u uobičajenim uslovima zatvorenog prostora. Uprkos tome, uživanje u pogledu na njene procvale cvetove, gardiniju čine vrednom truda.
Širokih, sjajnih zelenih listova i lepih, nežnih belih cvetova. Poreklom iz Azije. U svom prirodnom ekosistemu, gardenija je zimzelen grm ili manje drvo.
Ukoliko dođe do padna noćnih temperatura ili samo takve mogućnosti, unesite gardeniju u zatvoreni prostor.
Izlaganje nepovoljnim uslovima uzrokuje opadanje listova
Kako se presađuje
Presađivanje gardenije obavlja se u proleće ili svako drugo proleće. Ako primetite da nema dovoljno prostora ili da ne izgleda dovoljno zdravo, čak i provereno nepostojanje bolesti i štetočina, gardeniju treba presaditi u veću posudu. Kod presađivanja koristite supstrat za rododendrone ili gardenije.
Uz poseban supstrat, kod uzgoja gardenije potrebno je obratiti pažnju na niske temperature i neredovno zalivanje. Izlaganje tim nepovoljnim uslovima, gardeniji će uzrokovati opadanje listova i pupoljaka. Osim toga, gardenija je vrlo osetljiva na štetočine (lisne vaši i stenice) i bolesti (pepelnica i antraknoza).
(Telegraf.rs)