Svi prave istu grešku kad mere temperaturu: Digitalni toplomer ne vara samo ako ga ovako koristite

Navika da izvučemo toplomer čim zapišti je pogrešna

Foto: Shutterstock

Korišćenje digitalnog toplomera je najbrži način da u kućnim uslovima saznamo da li imamo povišenu telesnu temperaturu.

Vrednosti temperature pomoću digitalnog toplomera moguće izmeriti na tri načina – stavljanjem toplomera u usta, u anus ili ispod pazuha. Iako se najpouzdaniji rezultati merenja dobijaju ako se toplomer stavi oralno ili rektalno, najveći broj ljudi odlučuje se da stavi toplomer ispod pazuha i sačeka oglašavanje zvučnog signala. To se, u zavisnosti od proizviđača toplomera, obično dogodi unutar 60 sekundi od stavljanja toplomera ispod pazuha.

Ali, temperatura koja tada izlazi na displeju ne odgovara stvarnim vrednostima! Naime, u slučaju aksilarnog merenja, odnosno stavljanja toplomera ispod pazuha, trebalo bi držati toplomer 3 do 5 minuta, bez obzira na zvučni signal. Samo tada će toplomer pokazati realniju vrednost.

Proizvođači toplomera savetuju da je sigurnije meriti temperaturu oralno, držanjem toplomera 60 sekundi u usnoj duplji. Savet je da pozicionirate toplomer u jedan od džepova ispod jezika, levo ili desno od korena jezika. Važno je da senzor za merenje ima dobar kontakt sa tkivom. Zatvorite usta i dišite ravnomerno kroz nos kako biste sprečili uticaj udahnutog/izdahnutog vazduha na merenje.

Najpouzdanija metoda merenja, naročito pogodna za merenje temperature kod beba i male dece, je rektalnim putem. Senzor za merenje trebalo bi pažljivo spustiti na 2 do 3 centimetra u analni otvor. Približno vreme merenja je 60 sekundi.

(Telegraf.rs)