Mnogi proizvodi za čišćenje kuće ubijaju korona virus ako ih koristite pravilno

Evo šta pomaže u ubijanju virusa i kako da pravilno koristite proizvode za dezinfekciju

Pixabay.com

Korona virus koji izaziva bolest COVID-19 veoma se agresivno širi svetom, ali kao i ostali virusi iz ove porodice, nije otporan na proizvode za dezinfekciju. Stručnjaci već danima pričaju o tome da možemo uništiti koronavirus koji se nalazi na površinama koje nas okružuju nekim proizvodima koje koristimo za čišćenje kuće, pišu NBC News.

Oni savetuju da se fokusiramo na stvari koje najviše dodirujemo, kao što su kvake, gelenderi, stolovi i radne površine. Ove površine trebalo bi da dezinfikujemo nekoliko puta dnevno i da napravimo listu stvari koje treba da čistimo često kako ne bismo zaboravili na neku od njih.

Ipak, neki od proizvoda za čišćenje sadrže veoma jake hemikalije, pa ne bi trebalo da ih koristimo u blizini dece, jer mogu da izazovu pojavu astme.

Potražnja za dezinfekcionim maramicama je porasla, ali postoje mnogi drugi proizvodi koje možemo da koristimo umesto njih, a koje već imamo kod kuće. Evo šta, prema rečima stručnjaka, delotvorno ubija koronavirus na površinama koje nas okružuju.

1) Sapun i voda

Sapun uklanja virusne čestice koje su se zakačile na površine, bilo da se one nalaze na vašim rukma, licu ili okolnim predmetima. Većina proizvoda za čićenje koje nazivamo sapunima zapravo su deterdženti koji ne samo da uklanjaju mikrobe sa površina, nego ih i ubijaju.

- Virus ima spoljašnji omotač i unutrašnjost koja se sastoji od DNK ili RNK i koja je zapravo izazivač bolesti. Omotač virusa sastoji se od proteina, koji sapun i deterdžent probijaju, pa se virus raspada – kaže Ričard Saklben, organski hemičar i član Američkog hemijskog društva.

2) Rastvor sa izbeljivačem

Izbeljivač je veoma delotvoran u ubijanju koronavirusa, kao i svakog drugog mikroba na planeti. Problem je u tome što on ima jak miris, težak je za korišćenje i može da ošteti ono što pokušavate da očistite – kaže doktor Pol Potindžer sa Univerziteta u Vašingtonu.

Kako biste zaštitili svoju kožu, treba da nosite rukavice dok upotrebljavate izbeljivač i da znate da ne smete da ga mešate ni sa čim drugim osim sa vodom. Prema formuli za čišćenje sa izbeljivačem koju je predložio američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, pet kašika izbeljivača treba da sipate u četiri litre vode kako biste dobili idealan rastvor.

Pre nego što celu površinu u kući obrišete ovim rastvorom, isprobajte ga na jednom malom delu da biste videli kako materijal deluje na nju i pazite da on ne prsne na nešto drugo. Izbeljivač može da ošteti farbu i da dovede do rđanja metala.

Foto: Pixabay.com

3) Hidrogen peroksid

Hidrogen peroksid nije jak kao izbeljivač, pa je manja verovatnoća da ćete njime nešto oštetiti, ali neke tkanine mogu da izblede ako se nanese na njih. Ne razređujte ga, jer se on razlaže u vodi.

4) Alkohol

Sedamdesetoprocentni alkohol ubiće koronavirus, a neće biti toliko štetan kao izbeljivač. Kada ga koristite, nemojte ga razređivati. Ovaj alkohol ne oštećuje površine, ali plastika u dodiru sa njim može da promeni boju.

5) Ne oslanjajte se na destilovano sirće i votku

Mnogi koriste sirće za čišćenje kuće jer je jeftino, ali bez obzira na moge savete za čišćenje za internetu, nema dokaza da je ono efikasno protiv koronavirusa.

Isto važi i za votku, koja se preporučuje na društvenim mrežama – ona inače nije delotvorna u dezinfikovanju ni u kom obliku, jer procenat alkohola koji sadrži nije dovoljno visok da bi ubio viruse.

Saveti za pravilno čišćenje

Kako biste očistili površinu, ne treba samo da pređete preko nje, nego morate dobro da je istrljate sve dok cela ne bude bila mokra, a onda da je ostavite da se sama osuši. Antiseptici su dodatna mera sigurnosti da su svi virusi na površinama ubijeni.

Veoma je važno da koristite dovoljnu količinu sredstva za dezinfekciju i da ga ostavite da deluje.

Pixabay.com

Treba li da pokušavate da sami napravite proizvod za dezinfekciju ruku?

Na internetu se mogu naći mnogi saveti za pravljenje proizvoda za dezinfekciju ruku, ali na njih ne bi trebalo da obraćate pažnju.

Većina stručnjaka se slaže da ovo nije dobra ideja, jer je veoma moguće da nećete umeti dobro pomešate sastojke i da na kraju dezinfekciono sredstvo nema dovoljnu koncentraciju alkohola, pa se može desiti da budete ubeđeni da ste se zaštitili iako niste.

Zapamtite: Sredstva za dezinfekciju ruku na bazi alkohola nisu toliko delotvorna kada su vam ruke vidljivo prljave ili masne. Zbog toga je bitno da ih operete sapunom i vodom pre nego što upotrebite sredstvo.

Hidrirajte ruke

Zbog pojačanog pranja i korišćenja proizvoda za dezinfekciju, ruke mogu da se isuše i da počnu da pucaju. U tim pukotinama mogu da se sakriju mikrobi, pa je važno da pored svih sredstava koristite i dobru hidratantnu mast. Što je mast gušća i masnija, to je bolja, jer je zaštitni sloj deblji, što nije slučaj kod krema i losiona.

Video: Dr Kon otkriva kako da pravilno koristite maske u doba korona virusa i da se ne zarazite

(V. T.)