Proizvodi koji bi mogli da vam zatrebaju u slučaju izolacije zbog korona virusa

Ne kupujte ono što ćete baciti, a da za druge ne ostane ništa

Foto: Pixabay

Korona virus se i dalje širi svetom, a kako se povećava broj zaraženih i u Srbiji tako su police u lokalnim supermarketima na sve većem udaru.

Kupuju se brašno, ulje, jaja i osnovni prehrambeni proizvodi, stvaraju se nepotrebne kućne zalihe, čak i ako one mnogima nisu potrebne...

Stručnjaci podsećaju da je Covid-19 respiratorna infekija, a ne epidemija gladi, kao i da kupujete isključivo neophodne proizvode i namirnice ukliko ste prinuđeni da provedete dve nedelje u kućnoj samoizolaciji.

Kako biste izbeglinjihovo  gomilanje, u nastavku vam otkrivamo šta bi trebalo da bude među osnovnim namirnicama u vašoj kući, ukoliko se nađete u karantinu. To ne znači da ove namirnice treba panično da kupujete, pretpostavljamo da većinu već imate u kući.

Konzervisane i smrznute namirnice sa dugim rokom trajanja

Sušene žitarice, testenine i pasulj su odličan izbor jer održavaju hranljivu vrednost tokom dugog roka trajanja.

Foto: Pixabay

Proizvodi od paradajza u konzerviranim kutijama, mlečni proizvodi poput jogurta i kefira, sirevi poput parmezana, sušeno voće i orašasti plodovi, sušene testenine, konzervirane mahunarke, smrznuto povrće (spanac, grašak, brokoli, kukuruz), konzervirane kisele namirnice i proizvodi sa postojanom snagom, odnosno sa korenom (krompir, jaja, luk, itd.) najbolji su izbor.

Meso

Iako bi vam možda prvo na pamet pala kupovina mesnih prerađevina, kao što su paštete, viršle, mesni naresci i gotova jela, moramo da napomenemo da ova vrsta namirnica ne podiže imunitet, te se ne smatra zdravom.

Foto: Shutterstock

Preporuka je da kupite kvalitetno mesto, najbolje piletina, ćuretina ili riba, a potom ih smestite u svoj frižider ili zamrzivač. Ove namirnice će vam obezebediti dovoljan dnevni unos proteina. Ne zaboravite na mleveno meso koje možete pripremati u verzijama od umaka do ćufti, kao i zamrzavati.

Supe i čajevi

Supe, bilo domaće ili iz kesice pomažu u hidraciji i ublažavanju simptoma respiratornih oboljenja.

Šolja čaja će takođe pomoći, pa se opremite kesicama raznih čajeva, ali i supa.

Foto: Pixabay

Lekovi i kućne potrepštine

Opet, nema potrebe da držite nepotrebnu količinu potrepština, ali valja razmisliti o duploj količini toalet papira, lekova, ženskih higijenskih sredstava, preparata za skidanje temperature, septoleta za grlo, itd.

Kao što savetuje SZO, sapuni za ruke i deterdžent za suđe u većem pakovanju osiguraće da budete spremni za češću dezinfekciju. Sredstvo za čišćenje ruku uvek nosite sa sobom.

Ilustracija: Nikola Jovanović

Zdravstveno upozorenje za putnike koji dolaze iz zaraženih područja

Svi koji su boravili u području u kojima su aktuelne epidemije COVID-19, ili bili u kontaktu sa osobama kod kojih je potvrđena infekcija ili postavljena sumnja na nju, ili su posećivali zdravstvene ustanove u kojima se leče oboleli od ove bolesti dužni su da se drže sledećih uputstava Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut":

u narednih 14 dana smanjite kontakte sa drugim osobama u domaćinstvu, na radnom mestu ili na javnim mestima,

ako osetite simptome infekcije organa za disanje (povišena temperatura, kijavica, kašalj, curenje iz nosa, otežano disanje ili drugo), odmah stavite masku preko usta i nosa, pojačajte higijenu ruku (pranje toplom vodom i sapunom), izbegavajte kontakte sa drugim osobama, koristite maramicu kad kijate ili kašljete, i pozovite telefonom epidemiologa instituta ili zavoda za javno zdravlje nadležnog za područje u kome boravite. Od epidemiologa ćete dobiti uputstva o daljem postupku.

- Za bliže informacije pozvati broj Ministarstva zdravlja - 064 8945 235, ili  Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović–Batut”  - 011 2684 566, ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite čije kontakt informacije možete pronaći na ovom LINKU Ministarstva zdravlja.

Sve novosti vezane za korona virus možete pratiti u blogu uživo.

(K.M./Telegraf.rs)