Leglo opasnih bakterija: Kako da uspešno očistite najprljaviji predmet u kupatilu?

Trud koji se ulaže u čišćenju kupatila može biti uzaludan

Foto: Pixabay

Osobe koje brinu o zdravlju čitave porodice žele da njihovo kupatilo odiše svežinom. Da bi zavesa za kadu bila savršeno čista, potrebno je svakodnevno pranje i brisanje. To najčešće nije moguće zbog načina života, a materijal od kojeg je napravljena otežava posao.

Često pranje zavese za kadu je prava retkost, ali je svakodnevno održavanje čistoće uslov za zdrav život. Stoga je neophodno početi sa pranjem zavese i njenog držača, jer je broj bakterija drastično veći u poređenju sa drugim delovima kupatila.

Istraživanje pokazuje da se na plastičnim zavesama nakuplja 60 puta više bakterija u odnosu na dasku wc šolje. Postoji nekoliko praktičnih saveta koji će održati čistoću. Pomažu da sačuvate svoje zdravlje i lep izgled kupatila.

- Imam običaj da menjam zavesu na svakih šest meseci. Ukoliko želite da uštedite novac, postoje trikovi koji će joj produžiti vek trajanja - objašnjava blogerka za uređenje doma Ženeva Aron.

Pranje zavese u mašini za veš

Blogerka pere zavesu za kadu jednom mesečno.

- Ubacite zavesu u mašinu, a sa njom dva peškira i pola šolje sode bikarbone. Soda će razgraditi prljavštinu, a peškiri ukloniti nečistoće dok radi centrifuga - objašnjava Aron.

Trik sa peškirom učiniće spoljašnjost zavese čistom, a u isto vreme pomaže da se ne izgužva tokom pranja. Ne preporučuje se pranje ostalog rublja sa zavesom, niti njeno stavljanje u mašinu za sušenje veša.

Pre nego što mašina započene ciklus ispiranja, Aron savetuje ubacivanje pola šolje sirćeta. Na taj način nestaje i najmanja prljavština. Po završetku postupka, trebalo bi je odmah okačiti da bi se brže osušila.

Čišćenje zavese bez pranja u mašini

foto: pixabay.com

Džordžija Dikson i Andžela Bel rade u kompaniji koja proizvodi higijenska sredstva. Tvrde da se čistoća zavese može održati pomoću spreja za čišćenje tuš kabine.

- Dodajte u bocu nekoliko kapi ulja čajevca u bocu. Tako ćete sprečiti razvoj bakterija i gljivica - savetuju Dikson i Bel.

Ukoliko se na dnu zavese pojavljuju znakovi taloženja, trebalo bi koristiti enzimski sprej za uklanjanje mrlja. Aron preporučuje potapanje zavese u rastvor sode bikarbone i sirćeta, jer uklanja mrlje od sapuna. Kupovina dve iste zavese koje se menjaju, produžiće vek svakoj.

Koliko često bi trebalo prati zavesu?

Trebalo bi je oprati bar jednom mesečno.

- Pranje zavese za kadu stavite na svoju mesečnu listu obaveza. Gljivice uništavaju materijal, pa učestalo pranje produžava rok trajanja - objašnjavaju Dikson i Bel.

Kada je vreme za izbacivanje?

Postoje znakovi koji govore da bi trebalo promeniti zavesu za kadu. Ukoliko posle pranja ostanu smeđi tragovi na noj, pravi je trenutak da se nađe u smeću.

Da li je kabina od čvrstog materijala bolja opcija?

Kabina jeste korisno rešenje, ali i ona zahteva redovno održavanje. Pasta za čišćenje se može napraviti u kućnim uslovima. Dobija se sjedinjavanjem nekoliko kapi alkoholnog sirćeta i šoljice sode bikarbone. Nanosi se na čitavu površinu tuš kabine i ostavlja da odstoji sat vremena. Zatim se pasta skida krpom od fiber vlakana. Posle ispiranja, potrebno je ponovo prebrisati površinu suvom krpom od istog materijala.

Video: Svaki dan provedemo ovde neko vreme, a ne znamo koje je to leglo štroke

(N.N.)