Savet koji vam može uštedeti hiljade dinara godišnje: Voće i povrće koje svi držimo u frižideru, a ne bismo smeli!
Da li znate da bismo mogli da uštedimo čak 100 hiljada dinara godišnje ako bismo hranu skladištili na pravi način?
Stručnjaci apeluju gde je pravo mesto da skladištite sveže voće i povrće, a ova taktika vam može pomoći da uštedite hiljade i hiljade dinara godinje.
Krompiri, beli i crni luk
Uvek treba da stoje van frižidera, tačnije na tamnom mestu na sobnoj temperaturi. Kako biste produžili vek krompirima izvadite ih iz plastične kese.
Koje voće i povrće MORATE držati u frižideru?
- Salate i svo zeleno povrće
- Krastavac i pasulj
- Šargarepe
- Jagode, citruse i grejp
- Pečurke (u braon ambalaži)
Paradajz
Ne morate ga držati u frižideru, a ako ih pak držite možete uticati na njihovu delikatnu ukusnu nosu. Ovo je čak podržalo i jedno istraživanje koje je pokazalo da hlađenje paradajza na temperaturi ispod 12 stepeni čini da se povuku supstance koje doprinose aromi i ukusu. Zreli paradajz možete držati na sobnoj temperaturi, ali na mračnijem mestu i nikako jedne na drugima.
Avokado
Ni avokado ne morate držati u frižideru, a ako je i dalje tvrd kada ga kupite preporučuje se da ga stavite u kesu sa jabukama. Tek kada ga iseckate možete ga staviti u frižider.
Jabuke, breske, kivi
Takođe nije poželjko da ih držite u frizideru jer će definitivno duže trajati ako su na sobnoj temperaturi. To je zbog toga što svo voće i povrće oslobađa prirodni plin etilen koji ih čini da dozrevaju. Ovaj gas koji se brže proizvodi u navedenom voću može čak i da utiče na drugo voće i povrće koje je u okolini.
Banane, mango i ananas
Budete li ih držali u frižideru i te kako ćete uticati na njihov ukus. Slično kao kod jabuka i kivija, i ovo voće sadrži visok nivo etilena koji se oslobađa pri niskim temperaturama. Kako biste sprečili da se voće ubuđa, odvojite banane posebno i umotajte u plastičnu kesu. Mango i ananas držite u frižideru tek pošto ih iseckate.
A povrće?
- Listove salate držite u hermetički zatvorenoj kutiji koju ćete obložiti papirnim ubrusima.
- Povrće takođe umotajte u papirne ubruse kako bi apsorbovali vlagu, a menjajte ih na svakih par dana.
- Dobro sazrelo ili povkvareno povrće nemojte da držite u blizini drugog voća i povrća jer mođe uticati i na njihovo buđanje.
(Telegraf.rs)