Branislav iz Vranja otkriva tajnu najboljih pihtija: 2 stvari su ključne tokom pripreme, i moraju da ispunjavaju 3 uslova

Mnogi ne mogu da zamisle zimu bez pihtija, a ovo su trikovi koji će vam pomoći da napravite najbolje

Posle svinjokolja, na jugu Srbije mnoga domaćinstva i ugostiteljski objekti kreću sa kuvanjem pihtija ili “pitija”, kako ih ovde zovu.

Meso životinja je osušeno i spremno za pihtije.

Mnoge porodice zbog Božićnjeg posta odlažu kuvanje pihtija za januar, na Krstovdan uoči Bogojavljanja, dok neke kafane već u sa prvim hladnim danima u decembru u svojim ponudama imaju ovaj specijalitet.

I kao što obično biva, svaka kuća i kafana ima neki svoj recept i niko ne pravi takve pihtije kao što su njihove.

Foto S.Tasić

Dobre pihtije mora da ispunjavaju nekoliko uslova: da budu bistre, da ne ispadaju kad okreneš tanjir i da u njima možeš da se ogledaš. I naravno, da ih ima mnogo.

Sa različitim podvarijantama, pihtije se prave tako što se gotovo čitavog dana na tihoj vatri kuvaju sušeno svinjsko meso i kosti. U tu smesu se potom dodaju so i sitno naseckan beli luk. Meso se potom usitni, stavi u tanjire ili činije i zalije tečnošću u kojoj se kuvalo, pa se odlaže u hladnu prostoriju.

U domaćinstvu Branislava Prokića iz Vranja otkrivaju tajnu spremanja dobrih pihtija. Branislav kaže da je glavni majstor za pihtije najčešće supruga  Snežana.  

Foto S.Tasić

- Pored svinjskog mesa, stavljali smo i dimljene juneće noge.

U pihtije mogu da se stave i svinjske noge, kolenice, neko čak stavlja i uši i repove.

Bitno je da se dobro ukuvaju, da što više vode ispari, kako bi se masnoća koja ostane nakon kuvanja, što bolje stegla, kada se njome zalije sitno usitnjeno meso za pihtije - pojašnjava  Branislav.

Kada je o pihtijama reč, treba zaboraviti na trigliceride, holesterol i masnoće u krvi.

VIDEO: Skrivena pita s pileitnom, pečurkama i prazikukom

(Telegraf.rs/S.T.)