6 svakodnevnih loših navika kojih morate da se rešite ako želite srećan život u 2019.
Kažu da je sreća promenljiva kategorija jer je za svakog od nas nešto drugačija
Psiholozi i neuronaučnici se ne slažu s tim, jer oni znaju šta je to što nas kao ljudska bića čini srećnima, a šta nas rastužuje.
Ovo su samo neke od stvari koje trebamo da izbegavamo u našim životima kako bismo bili srećni, jer je ovo lista štetnih stvari za koje možemo da samo da kažemo da smesta trebate da prestanete da ih radite.
Stalno sedite
Sedački način života je ovih dana postao svakodnevica velikom broju ljudi. Nakon posla, idemo kući prevozom, dolazimo kući i opet sedamo ispred TV-a ili kompa. Bez pokreta, nivo hormona endorfina (hormona sreće) se smanjuje. Svakoga dana 30 minuta šetnje ili vežbanje 2 puta nedeljno daće vam više energije i bićete zadovoljniji bez obzira na to šta se dešava u vašem životu.
Provodimo mnogo vremena unutra
Svi znamo da “rad od kuće” ne znači da ćemo biti srećniji. Ali čini sa da ni bioskopi, restorani i druga mesta koja volimo da posećujemo ne bude toliku radost u nama. Ukoliko provedemo malo vremena napolju na nekom nepoznatom mestu, bićemo srećniji i imaćemo više motivacije. Ovo psiholozi nazivaju “terapija avanturom” i nije bitno da li idete u neku drugu zemlju ili u susedno selo koje nikada do sada niste posetili, jer ćete svakako biti srećniji.
Ne obraćamo pažnju na stvari koje se dešavaju oko nas
Nije bitno samo obraćati pažnju na to šta se dešava oko nas, nego i kako mi obraćamo pažnju na to. Naša sposobnost da živimo u trenutku i da ne dozvoljavamo našim strahovima, krivici i uspomenama da nas ometaju čini naš život interesantnijim.
Samo “konzumiramo”
Da bi naš život imao smisla, ne smemo samo da uzimamo već moramo i da dajemo. Neki čin ljubaznosti učiniće da se osećamo zadovoljni i bitni. Čak i neko najmanje dobro delo može da učini da se osećamo dobro. Kupovina poklona za nekoga, pisanje poruke, pa čak i crtanje po zidu može da nam da smisao životu i osećaj da smo nekome potrebni.
Izolujemo se od drugih
Čak i u godinama individualizma, svako od nas mora da pripada nekoj grupi. Ne radi se samo o našim najbližim prijateljima i porodici. Kako bismo bili zaista srećni moramo da s epovežemo i sa drugim ljudima. Ovo pomaže da pobedimo bolesti, smanjuje nivo stresa i povećava samopouzdanje.
Ništa ne stvaramo
Treba nam kreativni hobi ne samo zbog novca i slave. Dokazano je da proces stvaranja smanjuje nivo stresa, poboljšava raspoloženje i pomaže u borbi protiv depresije. Kreativnost nije samo crtanje i pevanje, već bilo šta jedinstveno. Zasadite cveće, izaberite novu boju za zidove, radite kućne poslove i uključite vašu maštu.
(Telegraf.rs/brightside.me)