Da li je uopšte moguće da baštu imate u svojoj kuhinji i da povrće uzgajate u aparatima? (VIDEO)

Aparati poput mikrotalasne i tostera, koji su do sada korišćeni za pripremanje hrane, od sada će imati i namenu uzgajanja

Pomoću sistema Nanofarm, koji je osmislila američka kompanija, povrće će moći da se uzgaja u kuhinji. Na taj način ljudi će moći mnogo više novca da uštede, ali i vremena.

Aparati poput mikrotalasne i tostera, koji su do sada korišćeni za pripremanje hrane, od sada će imati i namenu uzgajanja. Ovaj automatizovan sistem još nije u potpunosti patentiran, ali je zamisao da upravo on pomaže u gajenju povrća i bilja na površini jednog kuhinjskog stola.

Ključ za uzgajanje povrća uz pomoć Nanofarma, koji je manji od mini-frižidera, jesu posebne biljne podloge koje su napravljene od više slojeva tkanine i papira. Biljne podloge podsećaju na jastučiće koji sadrže seme i iste one vrste hranljivih materija koje se koriste u tradicionalnim povrtarstvu, kao što su azot, fosfor i kalijum.

Hranljive materije biljka u prirodi dobija iz obnovljivih izvora kao što je đubrivo. Jastučići su biorazgradivi i postavljaju se na vrh rezervoara napunjenog vodom.

Rast biljaka traje između dve i četiri nedelje zahvaljujući spektru svetlosti LED sijalica, koje pružaju onoliko svetlosti koliko i sunce u toku jednog letnjeg dana u Kaliforniji. Ipak ove sijalice troše manje od jednog dolara električne energije mesečno, kažu u toj kompaniji.

U ovoj američkoj kompaniji, takođe navode, da se uz pomoć Nanofarma mogu uzgajati i različite grupe povrća kao što su romano salate, rotkvice i kelj, ali i bilje poput bosiljka, majčine dušice i korijanadera.

Koliko god da ovo zvuči primamljivo, sigurno je da će proći još mnogo vremena pre nego što budete mogli i da pomislite da ovaj proizvod imate u svom domaćinstvu. Nanofarm je trenutno u fazi razvoja i trebalo bi da se prva verzija tog sistema nađe na američkom tržištu najranije do kraja naredne godine.

Pogledajte kako će to izgledati:

(Telegraf.rs/Agromedia)