Kompjuter i TV ne mogu zameniti mamu i tatu

Roditelji koji se u vaspitavanju svoje dece isuviše oslanjaju na moderna sredstva komunikacije zaslužni su za nastanak generacija mladih ljudi koji ne mogu da se uklope kako u školi, tako ni kasnije u društvu

U poslednje vreme sve je više slučajeva problematičnih tinejdžera koji beže sa časova ili od kuće, neposlušni su, agresivni, a u ponekim slučajevima čak i nasilni. Pedagoški psiholozi objašnjavaju da su ta deca najčešće odrastala u nezdravoj porodičnoj atmosferi, gde su ih roditelji ili vaspitavali prestrogo ili je postojala ogromna nedoslednost po pitanju pravila i zahtevanog nivoa discipline.

Nasuprot njima, mališani bez problema sa ponašanjem imaju roditelje koji ih vaspitavaju tako što kombinuju toplinu pristupa i dosledno postavljanje granica oko toga šta se sme, a šta ne.

Roditelji koji koriste sistem kažnjavanja, imaju dvostruko više šansi da njihov naslednih izraste u socijalno neprilagođenu osobu. Manjak discipline i nezainteresovanost za ono čime se dete bavi utiču na to da ono podbaci još u prvim razredima osnovne škole, a kasnije su takva deca sklonija da krenu put alkohola i droga.

Stručnjaci upozoravaju na rastući trend roditeljstva koje se oslanja na eletkronske bebisiterke, odnosno to da mnoga deca u život ulaze na jedan veoma usamljenički način, sedeći i gledajući u ekran, umesto da se porodica interesuje za njih i posveti im aktivnu pažnju. Posebno se ističe važnost odlaska u krevet, kada bi dete umesto gledanja televizije trebalo da sluša priču za laku noć, peva pesmice i pre svega da razgovara sa nekim od starijih članova svoje porodice.