Duže porodiljsko smanjuje šanse za postporođajnu depresiju
Mame koje duže vreme provedu na porodiljskom odsustvu imaju manje šanse da obole od postporođajne depresije, pokazala su najnovija istraživanja
Rizik obolevanja od postporođajne depresije za koju se veruje da je posledice hormonske neravnoteže kod novopečenih majki je veći kod žena koje imaju kraće porodiljsko odsustvo, tvrde naučnici s Univerziteta Merilend. To stanje pogađa oko 13 odsto porodilja, a najčešće se javlja oko tri meseca nakon rođenja deteta, rezultati su studije koja je rađena na više od 800 majki.
Od njih se jedna grupa na posao vratila šest nedelja nakon porođaja, druga nakon 12 nedelja, a treća šest meseci posle porođaja. Žene koje su ostale na porodiljskom minimalno šest meseci znatno su ređe patile od postporođajne depresije.
U SAD se većina zaposlenih majki na posao vraća tri meseca nakon porođaja, a uobičajeno trajanje odsustva u Evropi iznosi od 14 do 18 meseci, dok je u nekim evropskim zemljama predviđeno porodiljsko odsustvo u trajanju od čak 18 meseci.
Prethodna istraživanja su pokazala da se kod ranijeg povratka na posao žene i dalje fizički i mentalno pripremaju na brigu o bebi, a sve to dok pokušavaju da žongliraju poslovnim obavezama.
(Telegraf.rs/24sata)