GENI MAME, TATE I DONORA: Uskoro stižu bebe troje roditelja

Velika Britanija bi mogla da dozvoli kontroverznu tehniku stvaranja dece uz upotrebu DNK troje ljudi, što je potez koji bi mogao da pomogne parovima da njihova deca ne naslede retke genetske bolesti

Nova tehnologija veštačke oplodnje pomogla bi ženama s "manjkavim" mitohondrijama da na decu ne prenesu defekte koji mogu da rezultiraju bolestima poput mišićne distrofije, epilepsije, srčanih problema ili mentalne zaostalosti. Jedno u 200 dece se svake godine rodi u Britaniji sa mitohondrijalnim poremećajem.

Iz jajnih ćelija žena s lošim mitohondrijama naučnici bi uzimali samo zdrav genetski materijal. Potom bi ga prebacili u donatorsku jajnu ćeliju, tako da bi embrion imao zdrave mitohondrije, a ostatak donorkine DNK bio bi uklonjen. Tako oplođen embrion bio bi ubačen u matericu nameravane majke.

Ukoliko britanski poslanici pristanu, ova država mogla bi da postane prva zemlja na svetu gde bi takva tehnika bila korišćena za pravljenje dece. Stručnjaci kažu da bi se procedura primenjivala na svega desetak žena godišnje. Ako britanska vlada odobri kontroverzne genetičke tretmane, prve bebe sa tri roditelja mogle bi da počnu da se rađaju od 2015. godine.

(Telegraf.rs / Tanjug)