Sunčanje sprečava infarkt
Sunčeva svetlost je blagotvorna za naše zdravlje, a sada su naučnici otkrili da umereno sunčanje može da smanji rizik za srčani udar
Umerenim sunčanjem, tri puta nedeljno po dvadesetak minuta, smanjićemo rizik da nas jednog dana strefi srčani udar.
Ipak, lekari napominju da dugotrajno izlaganje suncu u detinjstvu povećava rizik od raka kože, a da gubitak tečnosti i soli, izazvani znojenjem kod starijih osoba koje pate od hipertenzije i srčanih oboljenja, veoma opasan. Međutim, ovo se dešava jer su se rizične grupe dugo izlagale suncu u pogrešnom periodu dana.
- Sunce je prirodni izvor vitamina D koji je neophodan ljudskom organizmu. Nedostatak ovog vitamina može da izazove hipertenziju, metabolički sindrom, dijabetes, arteriosklerozu i srčana oboljenja. Tri dana nedeljno, po 20 minuta, zadovoljava potrebe organizma za vitaminom D i na taj način sprečava se srčani udar. Ljudi koji stanuju u industrijskim zonama prinuđeni su da većinu vremena borave u zatvorenom prostoru, daleko od sunca. Isto tako, starije osobe koje su zbog bolesti na dijeti putem hrane ne unose dovoljno D vitamina i samim tim su pod većim rizikom od bolesti - objašnjava prof.dr. Namik Kemal Eriol sa Univerziteta u Kajzeriju.
Kardiolog upozorava da s dolaskom letnjih meseci treba voditi računa u kojem periodu i koliko se izlažemo suncu. Period kada sunčeva svetlost nije štetna za ljudski organizam je do 11 sati pre podne i zatim ponovo nakon 16 sati.
- Sunce je prirodan izvor života i treba uzeti u obzir i sve njegove prednosti, a ne samo negativni uticaj UV zdraka. Sunce može da spreči mnogo bolesti modernog doba, kao što su dijabetes, hipertenzija i srčani udar – poručuje doktor. Eriol.
(Telegraf.rs)