Koliko je kofein zapravo štetan?

Glavni sastojak kafe se u poslednje vreme dodaje u čips, napolitanke, žvake i mnoge druge proizvode, zbog čega je američka Agencija za hranu i lekove odlučila da preispita njihovu bezbednost

Došlo je vreme za preispitivanje bezbednosti kofeina. Poslednji put ovaj sastojak se našao pod lupom stručnjaka pedesetih godina prošlog veka kada je ispitivano njegovo dejstvo u gaziranim pićima. Od tada, njegova primena se proširila, ali niko nije posvetio pažnju njegovom delovanju.

Naime, 2011. godine broj ljudi koji su završili u hitnoj pomoći nakon uzimanja energetskog pića je porastao na 20.000, što je dvostruko veća brojka nego ranije. I dok prizvođači koji ga koriste smatraju kofein potpuno bezbednim, s druge strane postoje dokazi koji ukazuju na sve češće "trovanje kofeinom" u svetu.

Iako se kofein u američkoj regulativi smatra bezbednim, prekomerne doze mogu dovesti i do smrti. Jedan američki tinejdžer umro je od tableta s kofeinom koje je uzimao u fazi traženja posla.

Iako nauka još nije u potpunosti usaglašena oko ove supstance, treba biti na oprezu i voditi računa o mogućim posledicama koje može da izazove najpopularnija "psihoaktivna droga" na svetu.

(Tamara Milić)