Zašto nije dobro zadržavati mokraću?
Ukoliko osetite potrebu da odete u toalet i izvršite malu nuždu, ali ipak to ne učinite odmah, već se suzdržavate, znajte da možete na taj način svom telu da nanesete mnogo zla
Potreba da se isprazni bešika može da vas snađe bilo kad i bilo gde, pa čak i usred važnog sastanka ili ako ste zapeli u saobraćaju. Bez mogućnosti odlaska u toalet većina će zadržavati urin. Međutim, ako vam ovo postane navika, prete vam i nezgodne nuspojave.
Mokraćni mehur je mišićni organ smešten u karlici, a podržavaju ga okolni mišići karlice. Nervni sistem je odgovoran za slanje signala zbog kojih postajete svesni da je potrebno isprazniti bešiku. A snažnu potrebu za mokrenjem obično osetite čim je kapacitet bešike 75 odsto pun. Ipak, vi i dalje možete da kontrolišete njegovo pražnjenje jer spoljni sfinkter zatvara mokraćnu cev i on je, za razliku od unutrašnjeg sfinktera, pod kontrolom vaše volje.
Čega bi trebalo da se čuvate
Ako je vaša potreba za pražnjenjem bešike česta ili neujednačena, važno je da posetite lekara kako biste otklonili sumnju od moguće bolesti bubrega ili bešike. Potreba za čestim mokrenjem može ukazivati na infekciju, slabost bešike ili slabost sfinktera. Lekar može propisati lekove ili posebne vežbe koje će otkloniti problem.
(Net.hr; Telegraf.rs)