DR NADA BASARA ZA ISTORIJU SRPSKE MEDICINE: Izlečenje leukemije matičnim ćelijama! (VIDEO)

Prošlo je 11 godina otkako je srpska doktorka u Nemačkoj transplantirala i izlečila matičnim ćelijama od nesrodnog donatora svog prvog pacijenta obolelog od najtežeg oblika leukemije

Prošlo je 11 godina otkako je profesor doktor Nadežda Basara u Nemačkoj transplantirala i izlečila matičnim ćelijama od nesrodnog donatora svog prvog srpskog pacijenta, Slađana Stepanovića iz Požarevca, obolelog od najtežeg oblika akutne limfoblasne leukemije, filadelfija pozitivne.

Hematolozi u Kliničkom centru Srbije nisu uspeli da ga uvedu u kompletnu remisiju, ali je profesorka Basara u poslednji čas uspela da ga ubaci u studiju u okviru nemačke multicentrične studijske grupe za novi lek "glivek". To je bio prvi slučaj izlečenja od ovog najgoreg vida leukemije jednog pacijenta iz Srbije i sa Balkana, i to od jedne srpske doktorke.

Ovaj primer izlečenja, kao i mnogi drugi posle toga koje je naša čuvena doktorka izvela uvođenjem najnovijih lekova i terapija, trebalo bi da služi mlađim generacijama lekara kako treba reagovati kod komplikovanih i teških slučajeva i kako se boriti za nečiji život do iscrpljenja svih mogućnosti koje pruža aktuelna svetska medicina.

Šta radi Slađan Stepanović danas, tačno 11 godina posle izlaska iz bolnice, videćemo u prilogu "Nacionalnog dnevnika" TV "Pink":

S malim brojem registrovanih donora i malim brojem obaveljenih transplantacija, Srbija se nalazi na dnu evropske lestvice. Ipak, ljudi poput doktorke Basara čine da mnogi oboleli od najtežih bolesti i dalje vide svetlo na kraju tunela.

Profesorka dr Nadežda Basara, beograd­ski đak, direktorka je u bolnici "Sankt Franciskus" u nemač­kom gradu Flensburgu. U Nemačku je svojevremeno otišla bez znanja ijedne reči nemačkog jezika, a uspela je da dobije zvanje docenta, pa profesora, da pet godina bude na čelu transplantacionog cen­tra Univerzitetske klinike u Lajpcigu, da taj ce­n­tar "izbaci" na prvo mesto po rezultatima u lečenju leukemije i broju obavljenih transpla­n­tacija.

Objavila je više od 100 naučnih radova, izvršila trans­pla­n­tiranje na više od 1.700 obolelih od raznih vidova leukemije. Lečila je desetine pacijenata iz Srbije. Izrodila su se iz toga mnoga prijateljstva i kumstva.

(M. S. / S. J.)