Koja je razlika između muškog i ženskog mozga?

Mozak je i dalje "neosvojena" teritorija na polju medicine. Mnoge njegove funkcije ni dan-danas nisu do kraja istražene, pa velikim delom ovaj organ i dalje predstavlja misteriju

Mozak muškarca i mozak žene se po mnogo čemu razlikuju, ne samo psihološki, već i fiziološki.

Prosečan mozak teži 1,36 kilograma ili oko dva odsto ukupne telesne težine. Takođe, troši i do 20 odsto telesne energije, više nego bilo koji drugi organ, kao i 20 procenata kiseonika.

Jedna od najvećih zagonetki koju ovaj organ postavlja povezana je sa njegovom ulogom koju igra u razlici među polovima. Primera radi, čini se da su žene sklonije demenciji i depresiji, a neurološka oboljenja poput Parkinsonove bolesti više ugrožavaju muškarce. Još su kontroverznija istraživanja koje tvrde da pol ne samo da utiče na zdravlje mozga, već i na način na koji ovaj organ funkcioniše.

Ovo su neke od naučnih teorija o našem mislećem organu koje su manje ili više potvrđene od strane naučnika.

Muškarci imaju veći mozak (ali manje aktivan)

U proseku je muški mozak osam do 10 odsto veći nego mozak žena. Takođe, neka područja muškog i ženskog mozga su različitih veličina. Studija naučnika s Harvarda otkrila je da su delovi frontalnog režnja, koji reguliše donošenje odluka i rešavanje problema, proporcionalno veći kod žena. Muškarcima veličina i građa mozga omogućava da brže osete opasnost i da na nju brže reaguju. Takođe, nivo aktivnosti u mozgu žene i muškaraca je drugačiji. I dok ženin mozak nikad ne miruje, muški je poprilično manje aktivan. Prema rečima britanskog neuropsihologa Ane Moir upravo zbog toga je ženin mozak uvek na oprezu.

Žene su sklone depresiji, muškarci šizofreniji

Žene češće obuzima velika depresija nego muškarce, a naročito su joj sklone tokom hormonskih promena. Ukupni dokazi sugerišu da muškarci i žene emocije procesuiraju drukčije. Postoji nekoliko razlika u području u kojem se obrađuju emocije zbog čega dame češće zauzimaju negativnije stavove o situacijama, ali i više brinu o problemima. Upravo to negativno utiče na san, a kada ne spavate, postanete depresivni. Odrasle žene imaju dva puta veći rizik od razvitka depresije, dok je kod muškaraca prisutan dva puta veći rizik od razvitka šizofrenije.

Zašto žene prvo razmisle pre nego kažu hop?

Muški mozak bolje reaguje na vizuelne poruke u oglasima, a žene reaguju na detalje pmoću kojih sklapaju kompletnu sliku. Žene imaju više predfrontalnih ćelija u korteksu mozga, području koje kontroliše rasuđivanje, planiranje i savesnost. Taj deo kontroliše impulse što može da da objašnjenje zašto žene imaju tendenciju da razmisle pre nego što kažu hop.

( Tamara Milić / tportal.hr )