Pronađen lek za Alchajmerovu bolest
Istražujući na miševima dejstvo ogromnih doza beta-karotena na smrtonosnu vrstu raka kože, naučnici su primetili da se laboratorijskim životinjama za svega 72 sata dramatično popravilo stanje memorije i više od 50 procenata amiloidnog plaka, obeležja Alchajmerove bolesti, potpuno je nestalo iz mozga
Studija koju su juče u Naučnom žurnalu objavili istraživači sa univerziteta Case Western Reserve uzdrmala je svet i dala novu nadu u izlečenje milionima ljudi koji pate od demencije uzrokovane Alchajmerovom bolešću.
Međutim, naučnici upozoravaju da lek Bexaroten, koji je čudotvoran za laboratorijske zamorce, možda neće biti podjednako efikasan u lečenju ljudi.
- Naš sledeći cilj je da sa sigurnošću utvrdimo hoće li ovaj lek podjednako dobro delovati na ljude. Nalazimo se u suviše ranoj fazi da bismo mogli ovako bazična naučna istraživanja da pretvorimo u terapiju. Iako ova studija mnogo obećava, moramo javnost da podsetimo da dejstvo nekog leka na miševima ne garantuje nužno i njegovu efikasnost na ljudima. Moraćemo da sprovedemo opsežan program dugogodišnjih ispitivanja kako bi ovi potencijalno obećavajući rezultati zaista bili od koristi i za ljudska bića – poručuju najveći svetski stručnjaci za Alchajmerovu bolest.
Pre nego što na ljudima počne primena ovog leka, ili kako ga već mnogi u medijima nazivaju , prva prepreka sa kojom će naučnici morati da se izbore jesu potencijalna neželjena dejstva Bexarotena, kao što je drastičan porast holesterola u krvi, ali i mnoga druga.