PARKINSONOVA BOLEST: Uz adekvatnu terapiju, normalan život je moguć

Iako leka za oboljenje nervnog sistema, koje vodi poremećaju pokretljivosti i motornih aktivnosti, i dalje nema, postoje lekovi koji bolest mogu kontrolisati a pacijentima omogućiti relativno normalan živoit

Parkinsonova bolest je oboljenje nervnog sistema, koje podrazumeva postepeni gubitak funkcija određenih nervnih ćelija mozga, što vodi poremećaju pokretljivosti i motornih aktivnosti, ali uz dalji razvoj i drugih poremećaja na mentalnom i psihičkom planu. Svetski dan ove bolesti obeležava se 11. aprila, kako bi se skrenula pažnja javnosti na probleme sa kojima se suočavaju oboleli, njihove porodice, ali i rušenja predrasuda šire zajednice.

Procenjuje se da u Srbiji od ove bolesti boluje oko 25.000 ljudi, dok u Evropi ovaj zdravstveni problem ima dva miliona ljudi.

Bolest je nazvana po lekaru iz Londona dr Džejmsu Parkinsonu, koji je 1817. godine prvi opisao simptome bolesti.

Dijagnoza se temelji na uočenom prisustvu bar dva od tri glavna simptoma bolesti u kliničkoj slici. Za procenu stupnja težine bolesti koriste se rezultati dobijeni skalama za Parkinsonovu bolest, koji pomažu u lečenju i prognozi bolesti. UPDRS je skala koja se sastoji od tri različite skupine pitanja o mentalnom stanju, raspoloženju, ponašanju, sposobnosti obavljanja svakodnevnih aktivnosti i motoričkoj aktivnosti. Maksimalni zbroj bodova je 199, što ujedno predstavlja i najteži oblik onesposobljenja zbog bolesti.

Cilj lečenja je postići kontinuiranu stimulaciju dopaminergičkih neurona primenom antiparkinsonika. Jedan od najdelotvornijih lekova je "Levodopa", koji deluje tako što se u mozgu direktno pretvara u dopamin i tako nadoknađuje nedostatak fiziološkog dopamina.

(M. S. / Izvori: Tanjug, wikipedia.org)