Nesanica je lekovita
Verovali ili ne, nakon nekog izuzetno stresnog i traumatičnog doživljaja, ponekad je bolje probdeti čitavu noć nego dozvoliti snu da nas savlada
Dobar san ipak nije lek za sva stanja, tvrde naučnici, koji su ustanovili da spavanje može da utiče na to da se u memoriju pohrani neko bolno sećanje, zbog čega osoba kasnije može da se oseća samo još gore.
Stručnjaci su do tog zaključka došli jednim testom, tokom kojeg su ljudi gledali uznemirujući ili traumatični događaj. Ispostavilo se da su učesnici bili manje emocionalno uznemireni ako su narednih 12 sati ostali budni.
Neurolozi Univerziteta Masačusets smatraju da to ima logike, jer je funkcija sna očuvanje memorije, pa čak i ako je reč o traumi.
Portal Magazin navodi da je tokom istraživanja 106 muškaraca i žena gledalo slike, od kojih su pojedine bile neutralne, a neke vrlo negativne - poput nasilja, rata i saobraćajnih nesreća. Ispitanici su kasnije procenjivali svoju emocionalnu reakciju na slike od jedan do devet. Dvanaest sati kasnije, opet su im pokazali slike, neke nove, a neke već viđene, pri čemu su ispitanici morali da kažu da li su sliku prethodno videli i opet da ocene svoja osećanja.
(Tanjug)