Znate li kako samo jedna cigareta utiče na vaš organizam?
Ukoliko smatrate da to što ponekad - tokom stresnog dana na poslu, pri izlasku sa društvom ili nakon fenomenalnog seksa - zapalite koju cigaretu u suštini i ne predstavlja tako neki veliki problem, pročitajte sledeći tekst i razmislite još jednom
Prosečna cigareta do kraja dogori nakon deset udisaja i za otprilike pet minuta. Uzmite u obzir da čak i za ovako kratko vreme vi unesete preko četiri hiljade hemikalija koje mogu da naprave pravu pravcatu pustoš u vašem telu.
Pogledajte u kojoj meri izloženost duvanskom dimu može uticati na vaše zdravlje.
0-10 sekundi
U trenutku kada povučete prvi dim, on prolazeći kroz usta za sobom ostavlja smeđkastu prevlaku na vašim biserno belim zubima. Otrovni gasovi kao što su formadehid i amonijak smesta stavljaju imuni sistem u stanje najviše pripravnosti, izazivajući mnogobrojne upalne procese.
Jednom kada uđe u vaš dušnik, dim cigarete nakratko usporava rad trepljastih ćelija, sićušnih čistača kojima je posao da uklanjaju sluz i nepoželjne čestice - napadače vašeg respiratornog sistema. Paralelno sa tim, vazduhom nošen nikotin, prodirući kroz milion sićušnih kapilara smeštenih u vašim plućima, ulazi u krvotok.
Nakon što nikotin stigne do nabubrežnih žlezda, gde se aktivira lučenje adrenalina koji podiže krvni pritisak i broj srčanih otkucaja, vaše telo oseća iznenadnu navalu energije. Srčani mišić počinje da gubi sposobnost da se u potpunosti raširi i opusti između dva otkucaja, čime se umnogome povećava mogućnost da doživite moždani udar.
Iako ste nakon gašenja cigarete prestali u sebe da unosite duvanski dim, čišćenje toksičnih supstanci iz vašeg organizma trajaće još narednih šest do osam sati.
Zauvek
Poklon koji vam ostaje nakon svake zgode na kojoj ste zapalili cigaretu: pluća puna gnjecavog smeđeg katrana.