NOVOGODIŠNJA PROSLAVA: Japanci teraju prašinu, Brazilci preskaču talase

Pored uobičajenog vatrometa u novogodišnjoj noći ljudi u svetu se zabavljaju na različite načine. Japanci čiste, Kolumbijci pale lutke, Španci jedu grožđe...

Svaka zemlja ima svoje novogodišnje običaje. Španci u ponoć jedu grožđe i to 12 zrnaca voćke za svaki mesec u godini. Grci jedu kolač u  kojem se nalazi novčić, koji u Novoj godini donosi sreću - prvo parče hleba je za malog Isusa, drugo za oca porodice, a  treće za kuću. Ako se novčić nađe u trećoj kriški, te godine će rano doći proleće, a porodica će imati sreće cele godine.

Japanci doček Nove godine obeležavaju ceo dan. Oni počinju u jutarnjim satima kada čišćenjem kuća, procesom poznatim kao "ousouji", simbolično "teraju prašinu" iz prošlosti i pripremaju dom za uspešnu novu godinu.

U antičkom Rimu ona je počinjala 1. marta, u Vizantiji 1. septembra, dok je prvi januar bio dan kada su u Rimu konzuli stupali na dužnost. Tada je priređivano opšte slavlje uz međusobna čestitanja i deljenje poklona.

Hrišćani su vekovima zazirali od obeležavanja Nove godine zbog protivljenja paganskim tradicijama, a tek od 12. veka postepeno prihvataju 1. januar kao početak kalendarske godine.

(Telegraf.rs)