SA NJIM SPAVATE, SA NJIM SE BUDITE: Kako pobediti zavisnost od smartfona?
Na svakih nekoliko minuta proveravate telefon kako vam ne bi promaklo nijedno novo obaveštenje, nosite ga sa sobom kada se tuširate? Proverite da li ste postali zavisni i da li vam treba pomoć
Stalno proveravate svoj smartfon u nadi da je stigla nova "doza sreće i zadovoljstva"? Koliko puta u roku jednog sata ili dana proverite svoj smartfon a da pritom niste čuli nikakav zvuk? Osećate li jednostavno potrebu da stisnete lepe šarene ikone na ekranu i proverite kalendar, i-mejl, da čitate i obnavljate statuse na aplikacijama, a da za tim nema nikakve realne potrebe?
Ako ste na većinu ovih pitanja odgovorili pozitivno, na dobrom ste putu da postanete zavisni o svom malom čudu tehnike. Iako to ne umanjuje vaš lični problem, čini se da niste jedini. Zavisnost se raširila širom zemaljske kugle. Istraživanje koje je na Univerzitetu Harvard sprovedeno na uzorku od 1.600 menadžera i biznismena, pokazalo je neverovatne rezultate:
70 odsto osoba proverava svoj smartfon sat vremena nakon buđenja.
56 odsto osoba proverava smartfon pola sata pre spavanja.
48 odsto osoba proverava svoj smartfon tokom vikenda iako ne rade.
51 odsto osoba poverava smartfon tokom godišnjeg odmora.
41 odsto ispitanika tvrdi da bi bili vrlo uznemireni kada bi izgubili svoj smartfon i kada ga ne bi mogli zameniti u roku od nedelju dana.
Možda vam se ovi podaci ne čine tako strašnima na prvi pogled, ali se radi o vrlo čestom proveravanju smartfona kao što smo opisali na početku teksta.