SLOBODNO RAĐAJTE: Trudnoća u zrelom dobu ne utiče na zdravlje deteta

Kako pokazuju rezultati novog istraživanja objavljenog u časopisu “Demography”, deca starijih porodilja nisu izložena riziku od češćeg poboljevanja kasnije u životu, dok deca tinejdžerki jesu

Rezultati pokazuju da odrasle osobe, koje su majke donele na svet u uzrastu od 35 do 44 godine, nisu ništa manje zdrave u svojim četrdesetim i pedesetim godinama života nego one čije su mame u trenutku porođaja bile stare između 25 i 34 godine.

- Dok i dalje stoji da su starije trudnice izložene većem riziku od pobačaja ili pojavi Daunovog sindroma kod deteta, čini se da su trudnoće premladih majki opasnije za zdravlje dece od graviditeta u zrelijem dobu – rekao je naučnik Miko Mirskila s nemačkog Maks Plank instituta za demografska istraživanja.

Naučnici su obradili podatke 18.000 američkih majki i dece i uočili da su se zdravstveni problemi podjednako javljali kod odraslih osoba čije su majke u trenutku njihovog rođenja bile stare od 25 do 44 godine. Međutim, odstupanja su uočili u zdravlju osoba čije su majke bile mlađe. Tako su 5 odsto više zdravstvenih tegoba imale osobe rođene dok su njihove mame imale između 20 i 24 godine, a čak 15 odsto više muka sa zdravljem odrasle osobe koje su majke rađale u uzrastu od 14 do 19 godina.

Kao najvažniji faktori za dugoročno zdravlje potomstva pokazali su se stepen obrazovanja majke i broj godina koje je živela nakon porođaja, što naučnici objašnjavaju lakšim savladavanjem stresa zbog gubitka majke.

(MojeZdravlje.ba)