BORBA PROTIV PUŠENJA: Lekovi i flasteri pomažu u borbi

Kako pokazuju rezultati opsežnog međunarodnog istraživanja, mnogo više uspeha u borbi protiv pušenja postiže se kada zavisnici koriste lekove za odvikavanje koje im prepišu lekari ili nikotinske flastere, nego kada to pokušaju da učine bez ikakve pomoći

Dosadašnja istraživanja davala su oprečne rezultate o efikasnosti različitih pomagala pokazujući njihov dobar efekat u kliničkim uslovima, ali ne i u svakodnevnom životu. Međutim, prema naučnom radu objavljenom u časopisu "Addiction", neka od pomagala daju 4 do 6 puta bolje rezultate u borbi protiv pušenja od pokušaja odvikavanja bez ikakve pomoći.

- Pušači u Velikoj Britaniji, Kanadi, Australiji i Americi imaju mnogo veće izglede da uspeju da ostave cigarete kada koriste lekove ili flastere – napisala je u tom radu voditelj istraživanja Karin Kasa.

Njen tim obradio je podatke o pokušajima prestanka pušenja koje su prikupili od više od 7.400 odraslih pušača u te četiri zemlje, prativši ih u periodu od pola godine.  Od ukupnog broja ispitanika oko 2.200 koristilo je pomagala, a ostali nisu.

Među onima koji nisu uzimali bilo kakve lekove ili pomagala u praćenom razdoblju je prestalo da puši oko pet odsto ispitanika.  Uz pomoć flastera prestalo je da puši 18 odsto ispitanika, njih 15 odsto koji su uzimali jedan antidepresiv i 19 odsto koji su bili na drugim lekovima za prestanak pušenja.

Kada su naučnici uzeli u obzir i druge faktore poput dužine i težine zavisnosti utvrđeno je da flasteri i lekovi imaju 4 do 6 puta bolje rezultate u odvikavanju od pušenja.  Istraživanjem je utvrđeno i da su osobe koje su prestajale da puše bez ikakve pomoći po pravilu bile mlađe, skromnijih prihoda, manje zavisne od nikotina i samouverenije.

(Tanjug)