DŽABA IM TRUD: Upozorenja na paklicama cigareta nemaju efekta na pušače
Ne postoje naučni dokazi da šokantna upozorenja na paklicama cigareta o njihovoj štetnosti po zdravlje imaju bilo kakvog uticaja na pušače, pokazalo je istraživanje stručnjaka sa Univerziteta u Mastrihtu
Čak ni eksplicitne fotografije na paklicama cigareta, koje se u nekim zemljama koriste kako bi zaplašile pušače, ne daju željeni efekat smanjenja pušenja, navodi se u istraživanju. Pokazalo se čak da ilustracije i upozorenja mogu biti i kontraproduktivni, tačnije da mogu navesti da neke osobe puše još više.
Istraživači sa Univerziteta u Mastrihtu, Gjalt-Jorn Peters, Rob Ruiter i Gerjo Kok, nedavno su objavili rezultate svog istraživanja u časopisu "Helt psiholodži rivju" (Health Psychology Review).
- Naša analiza pokazuje ono što je teorija već predvidela. Nema dokaza da šokantna upozorenja utiču na ljude da promene ponašanje. Kao što je već rečeno, ona čak mogu imati potpuno suprotan efekat - navode autori studije.
Takođe, oni objašnjavaju da šokantna upozorenja mogu da deluju samo ako su ljudi ubeđeni u to da mogu da promene svoje ponašanje, a da masovna komunikacija nije najbolje sredstvo da se prenese takva poruka.
Ustavni sud Australije nedavno je podržao novi zakon o duvanskim proizvodima, prema kojem će sve cigarete biti u istim maslinasto-zelenim pakovanjima, bez boje i logotipa proizvođača i sa slikama koje upozoravaju na posledice pušenja. Sada i Evropska unija, u okviru revizije zakona, čiji je cilj smanjenje pušenja, razmatra mogućnost isticanja zabrane proizvođača na kutijama cigareta, po ugledu na Australiju, u kojoj takav zakon treba da stupi na snagu 1. decembra.
(Tanjug)