OPREZ: Hlor u bazenima može izazvati probleme sa disanjem
Tokom procesa hlorizacije dolazi do zagađenja vazduha, zbog čega pluća postaju osetljivija na alergene
Naučnici sa Katoličkog univerziteta u Belgiji tvrde da je efekat hlora na respiratorni sistem kod dece pet puta gori nego što je slučaj s pasivnim pušenjem. Deca koja redovno idu na bazene imaju veće šanse za dobijanje astme, upozoravaju naučnici. Prema njihovim rečima, hlor koji se koristi u bazenima može povećati rizik od astme za decu do 6 godina, ali takođe i rizik od dobijanja alergijskog rinitisa i drugih vrsta alergija.
Razlog za to je što nusproizvodi hlorizacije zagađuju vazduh, naročito u zatvorenim bazenima, iritirajući pluća zbog čega ona postaju osetljivija na alergene.
Smatra se da u Velikoj Britaniji više od pet miliona ljudi boluje od astme. Međutim, organizacije za borbu protiv astme kažu kako spomenuto istraživanje nije dovoljno temeljno da bi se roditeljima savetovalo da ne puštaju decu u zatvorene bazene.
Profesor toksikologije Alfred Bernard, koji je bio na čelu istraživanja, objašnjava da nema sumnje da hlor u bazenima ima veze s alergijskim oboljenjima.
-Verovatno nije slučajno to što su zemlje s velikim brojem pacijenata koji boluju od astme i respiratornih alergija ujedno i one zemlje u kojima su zatvoreni bazeni u kojima se koristi hlor jako popularni - kaže Bernard.
Međutim, dr Ilein Vicers smatra da astma nastaje kao rezultat kompleksne mešavine genetskih faktora i životne okoline, pa je tako potrebno više istraživanja pre nego što dovedemo u vezu astmu s upotrebom hemikalija u bazenima.
- Plivanje je odličan način vežbanja za decu s astmom, jer pomaže u jačanju kapaciteta pluća, a malo je verovatno da topli, vlažni vazduh u zatvorenim bazenima izaziva simptome astme. Govorimo roditeljima dece s astmom da nemaju razloga za brigu ako njihovo dete ide na plivanje, osim ako se simptomi astme ne razviju u toku odlaska na bazen - tvrdi Vicers.
(Telegraf.rs/MOJEzdravlje.ba)