Jedna stvar koju svi sa malom kuhinjom moraju da imaju ako žele zdravu vodu iz česme!

Voda je osnova života - potrebna je svakom živom biću jer donosi važne hranjive stvari u naš organizam, i zbog toga je bitno da bude prečišćena

U našim domaćinstvima uspešno se koriste sistemi za prečišćavanje vode, koji rade po principu reverzno osmoznog pritiska. Ove sisteme ima gotova svaka kompanija koja se ozbiljno bavi prečišćavanjem i obradom vode.

Konstrukcija reverzne osmoze:

Sistem preliminarnog prečišćavanja

Sintetička polupropustljiva membrana

Ugljeni postfilter

Rezervoar za skladištenje

Graničnik drenažnog protoka

Set materijala za montažu

Opciono:

Mineralizator

Uređaj za povećanje pritiska (pumpa)

Sistem preliminarnog prečišćavanja — filterski uložak ili set filterskih uložaka za preliminarno prečišćavanje vode koji su namenjeni za primarno prečišćavanje vode iz vodovoda ili pripremljene vode iz prirodnog izvora. Preliminarno prečišćavanja vode je neophodno za zaštitu polupropustljive membrane od hlora i organskih materija. Hlor se zadržava u membrani i  štetno  deluje na njenu strukturu, a organske nečistoće mogu blokirati pore smanjujući njihovu fizičku veličinu čime  izazivaju povećani protok u drenažu i smanjuju količinu dobijene prečišćene vode sve do potputnog prestanka  snabdevanjem prečišćene vode.

Membrana — srce sistema. Sintetička polupropustljiva membrana kroz koju prolazi samo potpuno prečišćena voda.

Membrana ima jedan ulaz  i dva izlaza.  Jednan protok prečišćene vode ide dalje u sistem,   a  drugi- (voda sa nečistoćama koje je zadržala membrana)se ispira u drenažu.

U reverzno osmoznom sistemu Geyser Prestiž na početku rada odnos permeata (prečišćene  vode ) i koncentrata (voda sa zadržanim nečistoćama koja ide u drenažu) iznosi 1:4.

Voda se, posle prečišćavanja akumulira u rezervoar za skladištenje da bi potrošač stalno imao prečišćenu vodu.

Unutar rezervoara je instalirana gumena membrana sa pritiskom od 0,5 atm. Prilikom otvaranja česme membrana pod pritiskom izbacuje vodu u česmu. Nakon rezervoara instalira se filter za finalno prečišćavanje vode, takozvani ugljeni postfilter. Postfilter preprečišćava i kondicionira vodu pre upotrebe. To je neophodno za to što meka voda koja nastaje kao rezultat reverzno osmoznog prečišćavanja može da absorbuje u sebe mirise, a visokokvalitetni aktivni ugalj    post filtera  zadržava moguće neprijatne mirise  .

Nakon toga voda protiče kroz mineralizator, koji obogaćuje prečišćenu vodu potrebnom količinom soli kalcijuma i magnezijuma dajući  joj lep ukus i korisna svojstva.

Postoje široko rasprostranjeno uverenje da je voda posle RO  prazna, štetna i slična destilovanoj vodi. To nije tako, mineralizator garantovano uklanja taj faktor  a membrana ne zadržava nečistoće više od  98,5–99%, takođe govori o tome da se takva voda ne može nazvati destilovanom.

Kompanija Geyser je razvila nekoliko vrsta reverzne osmoze, uklučujući i jedinstvenu manju verziju Geyser Prestiž 2, gde se koristi specijalni kompaktni filterski uložak za preliminarno prečišćavanje, koji omogućava smanjenje veličine sistema više od 3 puta. To je posebno važno za vlasnike malih stanova sa malom kuhinjom.

Na domaćem tržištu su  zastupljeni reverzne osmoze nekoliko proizvođača. Ali sistemi Geyser  imaju niz značajnih prednosti:

36 meseci garancija od proizvođača

120 meseci preporučljiv rok trajanja sistema

Postojanje kompaktnog sistema Prestiž  2

Nutritivna plastika vrhunskog kvaliteta

Pouzdanost sistema, praktično nema povratka i žalbe na sistemi serije Geyser Prestiž

Veliki resurs filterskih uložaka

(Telegraf.rs/ PR)