Kako izgleda život u zemlji Pabla Eskobara 2017. godine: Otmice i pljačke su svakodnevica, ali kako odoleti prelepim plažama? (FOTO)
Stranci posebno hvale vajb grada, gastronomiju, plaže, arhitekturu, istoriju i gostoljubivost Kolumbijaca, kao i njhovu želju da se izbore sa stereotipima koji vladaju u vezi sa njima i Kolumbijom
Da li ste znali da magični realizam ima jako uporište u Kolumbiji, a razlog za to je što se u ovoj zemlji Južne Amerike stvarnost i fantastika stalno prepliću.
Ipak, posle vesti da je žena iz Australije uhapšena na proputovanju zbog optužbi u vezi sa drogom, mnogi su počeli da postavljaju pitanje: zašto uopšte ići na ovo mesto?
Ispovest Beograđanke koja je uspela u Bogoti: Kolumbijci vole moje sarme i ćevape
Kasandra (22) je poslužila kao mula kolumbijskom narko-kartelu, za koji je u Australiju trebalo da prenese 5,8 kilograma kokaina u vrednosti od 2 miliona dolara.
Umesto da uživa, sada se suočava sa kaznom zatvora u trajanju od 25 godina.
Na ovu regiju upozoravaju vlade mnogih država, prvo zbog toga što Kolumbija i dalje ima jednu od najvećih stopa kidnapovanja u svetu.
Čak i obično zaustavljanje taksija na ulici može da se pretvori u pljačku i nestanak koje predvode gerile poput Revolucionarne oružane snage Kolumbije (FARC) i Vojske nacionalnog oslobođenja (ELN).
Iz tog razloga se turistima savetuje da izbegavaju pogranične delove, posebno one sa Venecuelom i Ekvadorom.
Čak ni glavni grad Bogota nije pošteđen, pa se dešavalo da planinaru upere pištolj u potiljak. Ipak, oni koji su se odlučili na život u kolumbijskoj prestonici, pričaju drugu priču.
Australijka Sara Dankan živi u Bogoti od 2012. godine i kaže da nikada nije doživela opasnu ili neprijatnu situaciju.
- Uvek vodim računa da ne idem sama po noći i držim se mahom poznatih delova grada i za sve vreme boravka ovde nikada nisam videla da neko na ulici prodaje drogu - objasnila je ona i dodala da je najviše privlači istorija ove regije.
- Imala sam prilike da posetim Zlatni muzej (jedan od najvećih takve vrste u Južnoj Americi), Guatavita jezero (koje je povezano sa nastankom legende El Dorado), pa i da u lokalnim restoranima jedem hranu u količini moje kilaže - ispričala je Dankanova.
Prema njenom priznanju, ne uživaju baš svi u nacionalnoj kuhinji Kolumbije, ali njoj su omiljeni popularni specijaliteti poput arete (kukuruznog kolača), raznovrsnih supa i ljute čokolade poslužene sa sirom.
- Zvuči pomalo čudno, ali se mora probati! - zaključila je ova Australijanka.
Pored hrane, turistima se preporučuje obilazak prelepih plaža na Karibima i Pacifiku, starog arheološkog nalazišta Izgubljenog grada, farmi kafe i neverovatne flore i faune kojima obiluje zemlja.
- Jesam li spomenula da je zemlja u nekoliko navrata proglašena za najsrećnije mesto na planeti. Definitivno je treba posetiti! Da budem iskrena, ne mogu dovoljno da nahvalim ovo mesto. Ljudi su otvoreni, gostoljubivi i željni da se oslobode stereotipa koji vladaju u vezi sa zemljom - dodala je Dankanova.
Rasti Jang, koji živi u Kolumbiji već osam godina i uskoro očekuje objavu knjige "Kolumbijano", takođe je oduševljen ovom zemljom.
- Ovih dana je veoma bezbedno mesto. Volim ga, fanatastičan je! Čak su i nakadašnje siromašne lokacije transformisane u prave arhitektonske dragulje. To je slučaj sa Bibliotekom Espana, veoma popularnog javnog mesta za čitanje i druženje - navodi on i za obilazak izdvaja i Medeljin, drugi po redu grad u državi, koji je čak i Njujork tajms uvrstio na listu gradova koje treba posetiti 2015. godine.
Šta vi mislite o tome?
(Telegraf.rs / News.com.au)