Sat je pomeren unapred, a evo šta sve prve radne nedelje može da vas snađe
Duži dani znače i više kretanja, više sunca, više sreće. Ipak, i tome moramo da se prilagodimo
Pomeranje sata za 60 minuta unapred čini se kao mala stvar, ali gubljenje jednog sata sna zbog dodatnog sata sunčevih zraka može imati i neke posledice na naš organizam - kako pozitivne, tako i negativne.
Ako ustajete u 6, 7 ili 8, evo kada morate na spavanje da biste se probudili odmorni (FORMULA)
Zašto uvek POMERAMO VREME na satu u 2 sata noću?
1. Poboljšanje raspoloženja
Jedna od vrlo pozitivnih strana promene sata je to što taj dodatni sat sunčeve svetlosti ima i te kako dobar uticaj na naše raspoloženje jer čim vidimo da je napolju sunčano i toplo, u nama se stvori osećaj sreće.
Takođe, svetlost pomaže da se poveća nivo serotonina u našem organizmu, a to utiče na poboljšanje raspoloženja.
2. Veća bezbednost u saobraćaju
Postoji šansa da se broj automobilskih nesreća poveća zbog pospanosti vozača tokom prve nedelje nakon promeranja sata. Ali istraživanja su pokazala da je dugoročno veća sigurnost u saobraćaju upravo u delu godine kada imamo više sati sunčeve svetlosti tokom dana.
3. Slabija fokusiranost na poslu
Jedna lošija strana promene sata je manjak koncentracije na poslu tokom prvih nedelju nakon promene, posebno u ponedeljak. Razlog tome je niži kvalitet i kvantitet spavanja upravo zbog promene, zato organizmu treba malo vremena da se prilagodi.
4. Veća aktivnost nakon posla
Ljudi su skloniji aktivnostima napolju jer je dan duži i lepše je vreme. Izležavanje ispred TV-a nakon posla više nije u prvom planu kao što je bilo tokom zimskih meseci. Sada su na programu šetnje parkom, vožnja bicikla ili pak trčanje.
5. Promenljivost apetita
Ako je ciklus spavanja ometen, to može uticati na vaš metabolizam i na vašu rutinu uzimanja obroka. Takođe, postoji mogućnost da osetite jaku želju za brzom hranom ili pak da izgubite apetit.
(Telegraf.rs)