ZDRAVO SUNČANJE: Noćni provod na moru najbolja je prevencija raka
Pozitivni efekat izlaganja UV zracima je stvaranje aktivnog oblika vitamina D, koji je neophodan za normalnu izgradnju koštanog sistema. Otud i ona naša poslovica “Ko se sunca krije ..”, sa kojom su nas slali na plažu i more. Međutim, specijalista estetske hirurgije Igor Maljković upozorava da se ipak moramo čuvati
Indeks ultraljubičastog zračenja rastao je godinama zbog širenja ozonske rupe i današnje sunce je mnogo jače nego pre 50 godina, a bitna karakteristika UV zračenja jeste akumulacija štetnih efekata u koži. Što ranije u životu počnemo da se izlažemo UV zračenju, veća je verovatnoća za pojavu tumora kože, a sunčanje i boravak u solarijumu ubrzavaju njeno starenje.
Melanom je u doba kada sam studirao bio samo još jedan od tumora o kojima smo učili. Danas je to nezaobilazna tema svakog leta, jer se broj novih slučajeva stalno povećava. Ranije se pričalo o opasnosti od povrede mladeža, ali ja ne pamtim kada je neko došao sa povređenim nevusom, a kasnije dobio melanoma. Ipak, u anamnezi se svaki pacijent sa melanomom seti da je u detinjstvu mnogo puta "izgoreo" na suncu.
Kako se vrši prevencija melanoma? Za početak, potrebno je da , barem dok ste na moru, što više idete u noćni život, a izbegavate plažu od 10 do 16 časova. Ovo naročito važi za tinejdžere i mlade. Savetujem istima da ovaj tekst pokažu roditeljima i time produže večernje izlaske.
Decu do prve godine života uopšte ne bi trebalo izlagati suncu, a mladi koji do puberteta izgore, imaju tri do četiri puta veću šansu da kasnije dobiju rak kože. Obavezno je korišćenje kreme sa visokim zaštitnim faktorom, bar 30, a za decu uvek 50. Deci treba stavljati šeširiće i mazati ih od "glave do pete".