ZOVE MORE: Lekovita dejstva primorske klime
Preplanuli ten i čista koža nisu jedine koristi od letovanja na moru. Saznajte koja to sve oboljenja morski vazduh i slana voda leče
Grci su prvi primetili lekovitost mora. Popularna talasoterapija, lečenje morskom vodom, potiče iz Grčke. Na grčkim ostrvima Rodosu i Krfu talasoterapija se primenjivala još pre 2.500 godina. Koristila se za lečenje bolesti poput ekcema, artritisa, astme, psorijaze i bolova u leđima.
Hipokrat je otkrio lekovita svojstva morske vode posmatrajući njeno delovanje na rane. Primetio je da voda ubrzava zaceljivanje rana, sprečava infekciju i smanjuje bol. U Francuskoj su još sredinom 19. veka otvoreni centri za lečenje zdravstvenih tegoba uz pomoć mora i morske vode.
Morska voda sadrži životno važne elemente
More sadrži sve elemente važne za naš život – natrijum, magnezijum, kalcijum, kalijum, silicijum, čak srebro i zlato. Morska voda duboko prodire u kožu i time omogućava delovanje minerala i elemenata u tragovima. More sadrži i alge koje obiluju mineralnim materijama i koje se odavno smatraju izvorom zdravlja i lepote. Podstiču obnavljanje ćelija, poboljšavaju izgled kože, podstiču rad metabolizma, jačaju imunitet, sprečavaju upale, čiste kožu i pomažu u uklanjanju celulita.
More blagotvorno deluje na astmu i alergiju
Morska so ima svojstva antiseptika i antihistaminika, zbog čega je blagotvorna kod kožnih alergijskih reakcija. Čist morski vazduh, zasićen negativnim jonima, olakšava disanje i povoljno deluje na osobe koje boluju od astme.