Sušite veš na radijatoru? Evo zašto je to jedna od najopasnijih stvari koje možete da uradite u svom domu
Kada u zimsko jutro izađete na terasu po bluzu koja se suši četvrti dan, sledeći put ćete je sigurno sušiti na radijatoru. A možda i nećete kad budete pročitali ovaj tekst
Svi znamo da zima ume baš da nam zakomplikuje život - od slojevitog odevanja do češćeg razboljevanja. Sve nam je nekako teško i sumorno, i sve se uspori, a čini se da se najviše uspori sušenje veša. Na vlažnom i hladnom vazduhu - i to ako imate terasu. Zato svi tada pribegavamo sušenju veša u stanu ili na grejnim telima - TA-pećima ili radijatorima.
Ovaj LEK svi imate u kući, a ako ga stavite u veš-mašinu, desiće se MAGIJA!
Evo kako da vam kuća bude TOPLIJA za 3 do 4 stepena, čak i kad je MEĆAVA! (VIDEO)
Međutim, istraživanja su pokazala da to baš i nije najbolja ideja jer tako možemo ugroziti zdravlje.
U prostorijama u kojima se sušilo rublje oprano deterdžentom i omekšivačem izmeren je veoma visok broj hemikalija koje su opasne za zdravlje i koje mogu čak dovesti i do raka, pokazalo je jedno istraživanje.
Tačnije, otkriveno je više od 25 hemijskih jedinjenja, među kojima je sedam opasnih zagađivača vazduha, a čak dva - acetaldehid i benzen - u SAD su označena kao kancerogene supstance.
To nije prvo istraživanje koje upozorava na štetnost sušenja veša u prostoru u kojem provodimo većinu vremena. Ranija istraživanja pokazala su kako je sušenje veša u domu krivo za pojavu glavobolje i probleme sa disanjem.
Takođe, sušenje garderobe u stanovima povećava nivo vlage za 30 odsto i sa sobom povlači povećan rizik od astme i alergija, kojima su posebno izloženi najmlađi. Pored vlage, tu su i grinje, ali i buđ. Tokom vremena se taj zagađeni vazduh toliko isuši da to negativno utiče na disajne organe.
Sluzokoža postaje toliko suva da privlači različite alergene i uzročnike raznih infekcija. Simptomi infekcije disajnih organa su brojni – kašalj, hroničan umor, iritacija očiju, grla i kože, glavobolja ili mučnina.
Ako se veš suši na radijatoru to će, osim zdravlja ukućana, ometati i protok toplote domom, odnosno smanjiće se efikasnost grejnih tela, što u za posledicu ima pojačavanje grejanja, a samim tim i veće račune. Takođe, i sama vlaga koja se isparava vazduh čini hladnijim, pa, iako je termostat na istoj temperaturi, u domu će biti hladnije nego inače.
Pritom, osetljiva odeća koja se mokra stavlja na radijatore može da se ošteti jer na njoj pucaju vlakna. Zato bi trebalo da promeniti svoje navike.
Ipak, neki će opran veš prostrti napolju, u dvorištu ili na balkonu. Takvo sušenje jeste sporije, ali rublje se ipak osuši, čak i na minusu. Najpre se zaledi pa se postepeno osuši.
Zato, ako baš morate, sušite veš u nekoj prostoriji u kojoj najmanje boravite ako nemate mogućnost da veš sušite u mašini za sušenje veša ili na otvorenom.
(Telegraf.rs)