RODITELJI: Ako nećete da vam dete bude nevaspitano i razmaženo, ovo NIKAKO nemojte da radite

Mnogi stručnjaci se sukobljavaju u stavovima oko vaspitavanja deteta, ali se slažu u jednom - u okviru porodice mora da se zna ko je roditelj, a ko dete

Roditeljstvo podrazumeva preuzimanje odgovornosti za dobrobit vašeg deteta, a to nije uvek lepo i lako. Vaspitavanje dece je jedan od najtežih poslova koje možete da obavljate u životu. Evo kako da budete uspešni u tome.

DA LI DECA TREBA DA BUDU GOLA NA PLAŽI? Evo sa koliko godina treba da im obučete kupaći

LUTKA KOJA USPAVLJUJE DECU: Svaka majka plače za ovom igračkom

Ljubav prema detetu nema granica, ali ako želite da podigete dobro vaspitano dete, moraćete da uspostavite neka osnovna pravila.

Mnogi roditelji podlegnu emocijama, pa iz tog razloga popuštaju detetu, ali to se kasnije ne isplati, piše Net.

Evo sedam koraka koji će vam pomoći da sasečete loše ponašanje u korenu.

Postavite jasne, jednostavne granice

Ako ne ostavite prostora za tumačenje, izbeći ćete kasniju raspravu.

Ukoliko kažete detetu da može da dobije kolač, ostavljate mu prostor da se nada kako će da dobije i drugi posle prvog. Umesto toga, recite detetu da može da dobije jedan kolač i da vas kasnije ne pita za drugi.

Držite se postavljenih granica bez obzira na sve

Svima se dogodi da kažu detetu da može da pojede samo jedan kolač, a onda počnu da razmišljaju o tome da li je to bila dobra odluka.

Ovu situaciju treba da sagledate u dugoročnom smislu. Možda bi i bilo u redu da dete dobije još jedan kolač, ali zapitajte se da li želite svaki put da budete u nedoumici. A to će i da se dogoditi ako se ne držite granica.

Ne popuštajte pred moljakanjima

Ovo je jednostavno pravilo. Jednom kada popustite, naučili ste dete da to prolazi.

Neka vas dete uveri da treba da mu date dozvolu

Ako dete želi nešto u šta niste sigurni, tražite da vas uveri da to zaista treba da mu dozvolite.

Na primer, ako dete želi da odgleda nešto na TV-u i obaveže se da će prvo da pospremi igračke ili da će da spava, možete da mu kažete kako je u redu da odgleda željenu emisiju.

Zahtevajte da dete završi obaveze, pre igranja

Popustljivošću ne činite nikakvu uslugu detetu.

Istraživanja pokazuju da to što ste striktni po pitanju obaveza i odgovornosti razvija kod deteta sposobnost da se izbori s frustracijama. Ovo važi čak i ako dete ima jednostavne obaveze po kući, kao što je rasspremanje igračaka, ili ako vam pomaže da očistite nered koji je napravilo.

Nemojte da se bojie razočaranja

Niko ne voli da gleda kako mu je dete tužno, ali ono ne može svaki put da dobije ono što hoće.

Dok uči da prihvati razočaranje, dete ujedno razvija sposobnost da se kasnije u životu suoči sa emocionalnim stresovima.

Učite dete da zaradi ono što želi

Mnogi stručnjaci veruju da deca postaju razmažena kada lako dobijaju ono što žele. Kao posledica toga, takva deca sve uzimaju zdravo za gotovo.

Ako dete želi novu igračku, postavite sistem nagrađivanja u kojem će, malo po malo, zaraditi tu igračku svojim dobrim ponašanjem.

Pogledajte šta još mpožete da učinite za svoje dete.

(Telegraf.rs)