RODITELJI: Znate li koliko SNA je vašem detetu zaista dovoljno?
Poznato je da su deca veoma lepo raspoložena kada su naspavana. Ipak, pošto se poremećaji sna najčešće javljaju od samog detinjstva, više nije dovoljno da se oslanjate na raspoloženje svoje dece, već morate i san da im kontolišete
Raspoloženje svakog deteta zavisi od kvalitetnog sna, ali to nije jedino zašto je spavanje dobro. Komplatno zdravlje vašeg deteta zavisi od zadovoljavanja ove fiziološke potrebe.
Razlozi zbog kojih bi trebalo uvek da spavate na LEVOJ STRANI
NESPAVANJE ĆE NAM DOĆI GLAVE: Svetom hara globalna kriza sna!
Nova istraživanja otkrivaju optimalnu dužinu spavanja beba starih četiri meseca, kao i odraslih. Raspon prihvatljivog sna je od 16 sati dnevno za bebe do osam sati za tinejdžere, odnosno veoma zavisi od uzrasta deteta.
Dobar noćni san je neophodan za dečje zdravlje, kažu stručnjaci Oni tvrde da je zadovoljenje optimalne dužine spavanja jednako važno kao i pravilna ishrana ili vežbanje, piše Daily Mail, a prenosi Net.
Osim što postanu nervozna i prava noćna mora za svakoga ko mora da provede vreme sa njima, deca koja ne spavaju dovoljno imaju veće šanse da će postanu gojazna. To je zato što imaju veću potrebu za šećerom, kako bi imali energije da ostanu budna.
Američka Akademija medicine sna, koristeći preporuke Američke pedijatrijske akademije, napravila je spisak neophodnih sati sna, a u njih su uključena i kratka dremanja. Bebe do tri meseca nisu uključene, jer one imaju širi raspon načina spavanja.
- Za bebe od 4 do 12 meseci - od 12 do 16 sati sna.
- Za decu 1 do 2 godine - od 11 do 14 sati sna.
- Za decu od 3 do 5 godina - od 10 do 13 sati sna.
- Za decu od 6 do 12 godina - od 9 do 12 sati sna.
- Za decu od 13 do 18 godina - od 8 do 10 sati sna.
Najlakše ćete da prepoznate da li vam dete dovoljno spava ako lako ustaje ujutru, ako je tokom dana većinom veselo i ako prihvata pažnju, kažu stručnjaci.
Adekvatna količina sna je direktno povezana je sa ponašanjem, koncentracijom, učenjem, mentalnim i fizičkim zdravljem.
S druge strane, nedovoljna količina sna povećava rizik od gojaznosti, dijabetesa, nesreća i depresije.
Kod tinejdžera, nedostatak sna je povezan sa samoozlijeđivanjem, uključujući i pokušaje samoubistva.
(Telegraf.rs)