Mislili ste da kad dobrovoljno DATE KRV ništa ne dobijate zauzvrat? Nemate pojma koliko grešite

Iako u našoj zemlji ne donosi novac, redovni davaoci krvi su već upoznati sa svim povoljnostima koje ovaj humani gest donosi njihovom organizmu. Evo zašto bi i vi trebalo da postanete jedan od njih

Dobrovoljno davanje krvi predstavlja dvostruko dobro delo. Na taj način možete nekome da spasete život, ali i da se pozabavite svojim organizmom. Davaoci krvi imaju priliku da detaljno iskontrolišu svoje stanje, kao i da regenerišu krv.

APEL INSTITUTA ZA TRANSFUZIJU: Rezerve krvi na izmaku, kritične A i 0 pozitivna!

Krvna grupa otkriva od čega ćete biti bolesni!

Centri za transfuziju svuda u svetu pokušavaju da rasire svet o višestrukoj dobrobiti dobrovoljnog davanja krvi.

Naime, ovo nije samo lep gest u odnosu na životno ugrožene osobe, već je to i dobar tretman ličnog organizma.

Davanjem krvi, vi ste u mogućnosti da brzo i efikasno, a pritom i besplatno, uradite podrobnu analizu svoje vlastite krvi.

Prema najnovijim standardima, kada dajete krv, morate da poštujete određenu proceduru. Pre svega popunjavate upitnik, testirate nivo hemoglobina i dajete uzorak krvi na analizu.

Osim osnovnih rezltata krvne slike, zavodi za transfuziju su dužni da obave i analize na teška oboljenja koja se prenose putem krvi. To su posebni testovi, koji uključuju proveru krvi na hepatitise B i C, sidu i sifilis.

Ukoliko su testovi na neku od ovih bolesti pozitivni, zavodi su dužni da obavesti obolelog, kao i da zaštite njegove podatke. I, naravno, da nepovoljnu krv odmah unište.

Kada biste želeli da uradite neki od ovih testova, pre pojave mnogobrojnih simptoma, morali biste da izdvojite priličnu svotu novca.

Ono o čemu se mnogo više govori, ali ne tako detaljno i precizno, je da svaki davalac krvi izlaže svoj organizam regeneraciji krvnih ćelija, crvenih i belih zrnaca i krvnih pločica. Davanjem krvi, organizam ostaje bez njene optimalne količine, koju se trudi da nadoknadi u procesu od najviše tri meseca. Stvaranjem mladih ćelija, povećava se njihova funkcionalnost. Najbitnije je regenerisanje crvenih krvnih zrnaca, jer oni sadrže hemoglobin, koji je zadužen za vezivanje kiseonika i gvoža.

Kiseonik koji se vezuje za hemoglobin iz eritrocita (crvena zrnca), putem krvi se sprovodi do pluća, mozga i kože, kojima je ovaj gas neophodan za vitalnost.

Gvožđe je metal, koji je neophodan za stabilnost krvne slike, kako ne bi došlo do anemije.

Mlade ćelije lakše vezuju ove elemente, što je dobro za generalno stanje organizma.

Zbog svega toga, razmislite da postanete redovni davalac krvi.

Ova bolest je najveći ubica u našoj zemlji, saznajte kako da je sprečite:

(Telegraf.rs)