Da li je ovo lek za MULTIPLU SKLEROZU?
Novi lek, koji je prošao prva testiranja, mogao bi da bude revolucionarno otkriće koje bi promenilo dosadašnje lečenje ove bolesti
Kod većine slučajeva multiple skleroze, hronične bolesti gde imuni sistem napada mijelinski omotač koji okružuje neurone, simptomi dođu i odu pa se vrate posle nekog vremena.
Oko 10 do 15 odsto slučajeva MS je progresivna, a u ostalim relapsna. Progresivna multipla skleroza je puno gora vrsta bolesti koja se javlja kasnije u životu i karakteriše je stalno pogoršanje simptoma. Ne postoji tretman ali čini se da je nauka vrlo blizu da se to promeni.
U septembru je farmaceutska kompanija “Hoffmann-La Roche” objavila pozitivne rezultate testiranja tri velika klinička eksperimenta na “ocrelizumab”, lek u injekciji sa antitelima koja deluju na B limfocite, za progresivnu i za relapsno-remitentnu multiplu sklerozu. Ustanovili su da je lek mnogo efikasniji nego interferon beta-1a (Rebif), koji se koristio do sada, i da je znatno usporio simptome progresivne multiple skleroze u 12 nedelja dugom kliničkom testiranju. Lek bi do 2017. mogao biti u upotrebi.
Lek neverovatno dobro deluje na relapsno-remitentnu MS, a ovo je prvi put da su značajni pomaci postignuti i kod progresivnog oblika bolesti, kaže Stephan Hauser, neurolog sa “University of California” koji učestvuje u testiranju.
Činjenica da lek “ocrelizumab” deluje kod obe vrste MS za naučnike je veliko otkriće, jer pokušavaju da shvate šta uzrokuje bolest i zašto se upala relapsnog oblika MS kod nekih pacijenata pretvara u progresivnu degeneraciju.
Rezultati leka pokazuju da su upala i degenerativne komponente MS povezane. Ostaje sada pitanje, ako lek počne da se daje dovoljno rano, mogu li se pacijenti sa relapsno-remitentnom MS zaštititi od razvijanja progresivniog stanja kasnije. Kompanija planira da zatraži dopuštenje kod FDA da lekom testiraju obe vrste bolesti već početkom 2016, pa bi se lek mogao naći u upotrebi 2017. godine.
(Telegraf.rs / Telegram)