15 načina da ove ZIME uštedite pare na GREJANJU!
Svakom od nas je teško da spoji kraj s krajem i izbori se s velikim troškovima života, a zimi su ti troškovi još veći zbog grejanja. Evo šta treba da radite da makar malo uštedite
Budući da stiže zima i da je prilično zahladnelo, grejanje će biti novi udar na kućni budžet. Ako, zbog neadekvatno izgrađenog prostora ili nečeg drugog, gubite toplotu, vreme je da to promenite na najjednostavniji mogući način.
KAKO DA: Ugrejete stan bez plaćanja struje (VIDEO)
Toplota se u domaćinstvima najčešće gubi kroz neadekvatna vrata ili prozore, a to možete proveriti jednostavnim testom. Otvorite prozor ili vrata, na okvir stavite list papira pa zatvorite. Ako papir možete lako da izvučete, znači da na prozoru ili vratima gubite energiju.
Uz ovih 15 trikova toplota se neće gubiti iz vašeg doma:
Zaptivanje prozora i vrata je najbrža i najjeftinija opcija za rešavanje izlaska toplote kroz proreze na prozorima i vratima. Gumena traka koja vam je potrebna za to, može veoma jeftino da se nabavi, a ušteda će sigurno biti mnogo veća od uloženog novca.
Za prvu pomoć poslužiće ćebe ili prostirka pod vratima ili prozorom, ali tada će toplota odlaziti sa strane i na vrhu, ali barem neće dole.
Ugradnja automatskog termostata na radijatore (ukoliko ih imate) je, takođe, mera uštede jer održava temperaturu prostora na istom nivou.
Iza radijatora koji se nalaze na spoljnim zidovima, ispod prozora, stavite reflektujuću foliju. Tako će prolaz toplote biti usmeren na prostor, a ne na prozor.
Daska postavljena iznad radijatora je prepreka toplom vazduhu da izlazi kroz prozor. Radijatore nemojte zaklanjati zavesama ili nameštajem jer to onemogućava širenje toplote prostorom.
Dobro je i staviti dodatnu toplotnu izolaciju iza radijatora koji se nalaze na spoljnim zidovima, na primer stiropor. Na taj način će se ponovo gubiti manje toplote.
Izbegavajte držanje prozora i balkonskih vrata "na kip" jer će vam tako toplina izlaziti, a kvalitet vazduha neće biti mnogo bolji. Umesto toga provetrite dom nekoliko puta dnevno po pet minuta, pa prozore ili vrata skroz zatvorite.
Spustite spoljne i unutrašnje roletne i toplota će se duže zadržavati u prostoru.
Ako je napolju sunčano, razmaknite zavese da bi toplota sunca ulazila u dom.
Ako u kući imate dimnjake koje koristite povremeno, bilo bi dobro da ih zatvorite (ostavite otvore za provetravanje) jer je nekorišćeni dimnjak kao rupa u plafonu kroz koju ulazi hladan vazduh. Stručnjaci procenjuju da se kroz otvoreni dimnjak gubi oko 25 odsto energije potrebne za zagrevanje prostora.
Ako vam je kotao za centralno grejanje u hladnom prostoru kuće, bilo bi dobro da cevi toplotno izolujete posebnim navlakama.
Puno energije se troši zagrevanjem hladnog prostora pa pokušajte da držite temperaturu podjednakom - tokom dana na oko 20, a noću na 15 stepeni.
Na pločice ili parket stavite tepih, biće vam toplije za noge, a i to će poslužiti kao svojevrsna izolacija koja će sprečavati gubitak toplote kroz hladan pod.
Nakon završetka pečenja ostavite vrata rerne otvorenim jer će tako dodatno zagrejati prostor dok se hladi.
Za vreme jakih hladnoća na prozore možete staviti plastičnu foliju s mehurićima, popularnu pucketavu foliju, (koja se inače koristi kod zaštite pri transportu, prodaju je na metre i nije skupa). Ona će pomoći da više toplote ostane u prostoru.
Proverite gde gubite energiju
Pregled kuće infracrvenom termografijom pokazuje na kojim mestima se gubi najviše energije. Cena takvog pregleda je 1.500 kuna za objekte površine do 400 kvadrata.
I zapamtite!
Kuća bez fasade je kao "rupa bez dna" jer se energija pri zagrevanju ili hlađenju prostora uzaludno gubi. Trošak stavljanja fasade sa toplotnom izolacijom na kuću nije mali, ali se isplati. Za nekoliko godina vratićete uloženi novac jer će se potrošnja energije smanjiti između 40 i 60 odsto.
(Telegraf.rs / 24sata.hr)