VOZAČI, OPREZ: Zbog ovih 7 stvari možete da padnete na ALKO-TESTU i to NI KRIVI, NI DUŽNI!
Sigurni smo da nikad ne biste ni u ludilu pretpostavili za neke namirnice i proizvode da u sebi sadrže etil-alkohol. kad vidite šta se sve nalazi na ovoj listi, verujemo da ćete se iznenaditi
Postoje određene stvari koje vrlo često koristimo, a nismo ni svesni da im je jedan od sastojaka alkohol. Zato, ako ste na lečenju od alkoholizma, planirate da vozite auto ili imate maloletnu decu, pažljivo čitajte etikete na proizvodima.
Koliko je alkohola potrebno da "naduvate" 5,5 promila, a evo i ko je rekorder s OSAM!
ŠTITI OD RADIJACIJE, POMAŽE U POSLU: Uvrnute činjenice o ALKOHOLU koje vam niko nije rekao!
Iznenadićete se šta sve u sebi sadrži etanol, a ovo su samo neki od primera.
Ekstrakt vanile
Jedini razlog zašto u kolače i torte ne bi trebalo stavljati više od nekoliko kapi ekstrakta od vanile jeste upravo alkohol. Verovali ili ne, koncentracija alkohola u dodacima za ista je kao u votki ili džinu.
Sredstvo za dezinfekciju ruku
Gelovi, vlažne maramice i tečni antibakterijski sapuni za ruke, koji u sebi sadrže alkohol efikasnije ubijaju mikroorganizme od običnih sapuna. Koncentracija etanola u dezinfekcionim sredstvima varira između 60 i 80 odsto. Postoje I bezalkoholna sredstva, na kojima je to bično naznačeno, ali nisu toliko efikasna.
Sirup protiv kašlja
Sirup protiv kašlja sadrži između 10 i 40 odsto alkohola. Upravo zbog toga se pre uzimanja leka o doziranju treba posavetovati sa lekarom.
Vodice za ispiranje usta
Većina vodica za grgoljenje usne duplje u sebi ima visok udeo alkohola (čak 30 odsto). Upravo zato, mnogi stručnjaci smatraju da takve tečnosti ne bi trebalo kupovati na svoju ruku, već uz recept stomatologa ili lekara opšte prakse.
Tečnost za pranje stakla
Tečnost koja se koristi za brisanje vetrobranskih stakla na automobilima sadrži čist alkohol koji može da izazove trovanje ako se konzumira oralno.
Parfemi i kolonjske vode
Svi parfemi i kolonjske vode sadrže između 50 i 90 odsto alkohola koje se kombinuju sa destilovanom vodom i mirisnim esencijama. Koristite ih s oprezno, jer mogu da izazovu reakciju na koži i sluznicama, a ni slučajno nemojte da ih gutate.
Slatkiši
Ne, ne pričamo ovde o bombonjerama s alkoholom, već o energetskim pločicicama, kolačićima i sladoledu, koji su umesto šećerom, zaslađeni niskokaloričnim zaslađivačem na alkoholnoj bazi. Zato se obavezno pridržavajte preporučenih dnevnih doza s pakovanja ili, u slučaju da imate problema s alkoholizom, izbegavajte.
(Telegraf.rs / India Times)