HARA STOMAČNI VIRUS: Evo kako da se zaštitite i kako da se izlečite!

Ovih dana se sve više ljudi žali na stomačne probleme, koji se manifestuju kako mučninom i povraćanjem, tako i gadnom dijarejom. Saznajte šta da radite da i vas ne snađu ove muke, ali i kako da se lečite

Crevna viroza, takozvani stomačni grip, zahvatila je Balkan. Broj obolelih je sve veći, a mučnina, povraćanje, proliv, visoka temperatura, glavobolja i grčevi u stomaku “hvataju” čitave porodice.

Posle čitanja ovog teksta sigurno se više nećete rukovati sa svakim!

Muči vas stomačni virus? Probajte ovaj biljni lek

Zato vam donosimo par ključnih saveta na šta bi trebalo da obratite pažnju, kako da se sačuvate, ali i kada obavezno treba otići lekaru.

KAKO SE ZAŠTITITI

Stomačni virusi najčešće se manifestuju kao upala želuca ili tankog i debelog creva. Do toga dolazi zbog povećanog gomilanja sluzi i ostalog otpada u telu. Prenosi se kapljičnim putem, zaraženom hranom i pićem, a najpre prljavim rukama.

Upravo zato je u sezoni stomačnih problema pranje ruku najbolja preventiva, naročito ako ste bili u kontaktu s obolelima. Takođe, preporuka je da jačate svoj imunitet ishranom i izborom zdravih namirnica.

ŠTA PITI

Kad su u pitanju stomačni virusi, najvažnije je paziti da telo ne dehidrira, a to se može dogoditi vrlo lako, jer je želudac iziritiran i ne podnosi hranu i piće. Pa tako, sve što uđe u telo, bukvalno projuri kroz njega i izađe napolje.

Da ne bi došlo do dehidracije, važno je unositi što više tečnosti, ali ne bilo koje. Hladna voda, sokovi i drugi slatki napici ne dolaze u obzir.

Idealan izbor predstavljaju supice iz kesice, koje će osim tečnosti, telu nadoknaditi i izgubljene elektrolite.

Takođe, blagi čajevi, poput onog od kamilice ili svežeg đumbira, olakšaće simptome mučnine, a lekari uvek preporučuju da se pije ruski ili neki drugi crni čaj. Međutim, ove čajeve treba piti čiste, odnosno bez ikakvih dodataka kao što su med, šećer, limun ili mleko.

ŠTA JESTI

Što se hrane tiče, najbolji izbor je klot pirinač, obaren samo u vodi, sa dodatkom malo soli ili kocke za supu. Idealno bi bilo pirinač skuvati u većoj količini tečnosti, tako da ona može paralelno da se pije.

Isto tako, u smirivanju stomačnih tegoba mogu da pomognu dvopek, pečeni tost, grisine i suvi hleb. Od ostale hrane, tek sa prvom čvrstom stolicom, može se uzeti malo banane ili jogurta.

Sve dok se simptomi stopostotno ne povuku od ostale hrane trebalo bi izbegavati apsolutno sve, a naročito mesne prerađevine i mlečne proizvode.

TREBA LI SKIDATI TEMPERATURU

Ako se javi povišena telesna temperatura, nemojte je odmah skidati lekovima. Dajte imunitetu šansu da se sam izbori sa groznicom.

Pritom, neki od lekova za skidanje temperature mogu dodatno da nadraže sluznicu želuca i drugih organa za varenje, pa je pametnije izbegavati ih makar na početku bolesti.

KAD JE VREME ZA BRIGU

Kad su stomačne tegobe u pitanju, one obično prođu za dan-dva. Naravno, savetuje se da odležite kod kuće sve dok se stanje potpuno ne vrati u normalu.

Međutim, ukoliko temperatura nikako ne spada, a dijareja ili povraćanje traju duže od nekoliko dana, u stolici ste primetili krv ili bolovi u stomaku nikako ne prestaju – obavezno posetite lekara!

Imate li neki savet u vezi sa stomačnim problemima? Slobodno ga podelite sa svima u komentarima na ovaj tekst.

(Telegraf.rs)