U ove budalaštine o raku svi veruju, a vi?
Sigurno ste mnogo puta čuli priče kako možete da dobijete rak od pirsinga ili neke slične sitnice. Evo šta su bapske priče a šta je istina
Mitovi kako da sprečite rak postoje od pamtiveka. Neki od njih su i tačni, ali većina njih su lažni, čak i smešni. U nastavku saznajte istinu o sedam najvećih mitova o raku.
Mit: Karmin sadrži olovo koje uzrokuje rak.
Istina: Više je nego logično da bi se karmin koji sadrži nešto što uzrokuje rak povukao iz prodaje. Ta je priča kružila godinama, no daleko je od istine.
Mit: Pružanje oralnog zadovoljstva muškarcima smanjuje rizik od raka dojke.
Istina: Kružila je priča kako felacio može da smanji rizik od obolevanja od raka dojke kod žena. Istina je da ne postoje nikakvi dokazi za to.
Mit: Dezodoransi mogu da uzrokuju rak dojke.
Istina: Ne postoje dokazi da dezodoransi mogu da uzrokuju rak dojke. Priča se kako kroz obrijane pazuhe hemikalije ulaze u organizam i tako uzrokuju rak. Ali, to nikad nije dokazano.
Mit: Bušenje bradavica (pirsing) može da izazove rak dojke kod žena, ali i muškaraca.
Istina: Povreda na grudima ili bradavici ne može da dovede do razvijanja raka. Jedini rizik od pirsinga na bradavicama je infekcija.
Mit: Muškarci ne obolevaju od raka dojke.
Istina: Muški rak dojke je mnogo ređi nego kod žena, ali se ipak pojavljuje.
Mit: Postoji lek za rak, ali farmaceutske kompanije onda ne bi zarađivale.
Istina: Da je to istina, kako onda članovi porodice vlasnika farmaceutskih kompanija i dalje obolevaju od raka? Tvrdnja da postoji lek za rak nije realna jer nisu svi rakovi isti.
Mit: Prosleđivanjem mejla prijateljima doniraćete novac za lečenje raka.
Istina: Bilo koja ozbiljna organizacija za lečenje raka ne skuplja novac prosleđivanjem mejlova. Na primer, dobijete poruku u kojoj je tužna priča o obolelom dečaku kome je potreban novac za lečenje i ako poruku prosledite dalje, doniraćete jedan evro za njegovo lečenje. Ne trošite svoje vreme na to. Reč je o prevari i mitu.
(Telegraf.rs / Večernji)