Kafa i fizička aktivnost smanjuju rizik od raka kože
Nova studija koju su američki stručnjaci sproveli na miševima pokazuje da kofein i vežbanje mogu da smanje rizik od raka kože, izazvanog izlaganjem sunčevim zracima
Doktor Jao Ping Lu, vanredni profesor za istraživanja u oblasti hemijske biologije, predstavio je nedavno svoje otkriće rečima da smatra da će ona uskoro moći da se primene na ljudima i predviđa da će čovečanstvo imati koristi od kombinovanih tretmana kofeinom i fizičkom aktivnošću.
Lu i njegove kolege takođe su pronašli dokaze koji navode na zaključak da su taloženje masti i razvoj tumora povezani, kao i da vežbanje u kombinaciji sa kofeinom može ne samo da spreči kancer kože, već i upalne procese vezane za druge vrste kancera koji se pripisuju gojaznosti.
Oni su proučavali kako kofein i vežbanje utiču na miševe koji su gajeni sa visokim rizikom od kancera kože.
Prethodne studije pokazale su da su miševi kojima je dozvoljeno ili da konzumiraju kofein ili da vežbaju na točku za vežbanje imali manji broj slučajeva kancera kože. Istraživači su miševe izložili ultraljubičastom zračenju, komponenti sunčeve svetlosti koja izaziva kancer kože, a potom su ih podelili u četiri grupe, prenosi sajt.
Jedna grupa miševa imala je običnu vodu i nije imala točak za vežbanje (kontrolna grupa), druga grupa je imala vodu pomešanu sa kofeinom i nije imala točak za vežbanje, treća je imala običnu vodu i točak za vežbanje, a četvrta vodu pomešanu sa kofeinom i točak za vežbanje.
Posle 14 nedelja tretmana, istraživači su ustanovili da je broj nemelanomnih tumora kože u grupi sa kofeinom i vežbanjem manji za 62 odsto u odnosu na kontrolnu grupu. Veličina ovih tumora takođe je umanjena za 85 odsto u odnosu na one kod kontrolne grupe.
Rezultati su pokazali da i kofein i vežbanje pojedinačno imaju pozitivan efekat, ali u manjoj meri nego kad se kofein i vežbanje kombinuju. U poređenju sa kontrolnom grupom (bez kafeina i vežbanja), došlo je do 27 odsto manje aktivnosti tumora i smanjenja zapremine tumora za 61 odsto u grupi sa kofeinom bez vežbanja, a do 35 odsto manje aktivnosti tumora i smanjenja veličine tumora od 70 odsto kod grupe sa vežbanjem bez kofeina.
U narednoj fazi eksperimenta, istraživači su hranili miševe hranom bogatom omega-6 masnim kiselinama i pratili efekat kofeina sa i bez vežbanja. Istraživači su pri tom ustanovili da je kod grupe sa kofeinom i vežbanjem došlo do velikog smanjenja masti i više od 90 odsto manjeg nivoa markera za upalne procese, a razvoj i veličina tumora takođe su smanjeni.
Istraživači tvrde da postoji veza između masti, upalnih procesa i kancera - masno tkivo luči jedinjenja koja dovode do upalnih procesa, tako da manje masti podrazumeva i manje upalnih procesa.
(Tanjug)